Stosunkowo ciepły, ale burzowy weekend - prognoza pogodyStosunkowo ciepły, ale burzowy weekend - prognoza pogody

Końcówka tygodnia zapowiada się stosunkowo ciepło, lecz miejscami czeka nas burzowy weekend. Pojawią się też opady, punktowo intensywne, które mogą powodować zalania i podtopienia. Mimo to, wystąpią też chwile ze słońcem. Szczegóły znajdziecie w naszej prognozie pogody.

Mijający tydzień przyniósł do Polski wyczekiwane przez wielu ocieplenie – miejscami pojawił się także upał. Pojawiły się jednak pierwsze poważniejsze incydenty burzowe, a wraz z nimi liczne szkody, głównie zalania i podtopienia. Kolejne dni nie przyniosą nam spokoju burzowego. Będzie jednak ogólnie chłodniej, a same burze nie powinny być gwałtowne.

Burzowo na zachodzie

W sobotę na zachodzie oddziaływać będzie front okluzji. Przyniesie on głównie opady deszczu, jednak może też miejscami zagrzmieć. Lokalne opady pojawią się też na południu, oraz wieczorem i w nocy w centrum kraju. Niemal wszędzie obecne będzie zachmurzenie, jednak miejscami może się przez nie przebijać słońce.

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 15 maja 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 15 maja 2021 r. Model: ECMWF

Na termometrach w większości Polski od 18 do 20 stopni Celsjusza. Chłodniej będzie na północy, od 14 do 16 stopni, a także na południu i południowym zachodzie, 14- 16 kresek na plusie. W nocy temperatura w Polsce wyniesie 12-14 stopni. Do 10 kresek powyżej zera na północnym wschodzie oraz w górach.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 15 maja 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 15 maja 2021 r. Model: ECMWF

Niedziela z burzami na wschodzie

W ostatni dzień weekendu front przesunie się na wschód. W związku z tym to głównie w tym regionie będzie padać i grzmieć, miejscami dość intensywnie. Niestety nie da się wykluczyć kolejnych szkód. Za frontem pojawią się rozpogodzenia i tam też możliwe będzie pojawienie się większej ilości słońca.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 16 maja 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 16 maja 2021 r. Model: ECMWF

Kraj termicznie rozdzielać będzie wspominany front, jednak kontrast termiczny będzie niewielki. W najcieplejszym momencie dnia, na wschodzie termometry pokażą do 22, 23 kresek powyżej zera. Im dalej na zachód tym chłodniej, do 16 stopni. Chłodniej także na Wybrzeżu, gdzie przy brzegu temperatura może wynieść zaledwie 10- 12 stopni Celsjusza. Chłodniej będzie też na Górnym Śląsku, do 14 stopni, oraz w górach. Nocą termometry pokażą 6 stopni na południu, przez 8-10 na Wybrzeżu po 10- 12 w pozostałej części Polski.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 16 maja 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 16 maja 2021 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group