Środa i czwartek z ociepleniem. Na termometrach do 11 stopni CelsjuszaŚroda i czwartek z ociepleniem. Na termometrach do 11 stopni Celsjusza

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzące dni będą, jak na luty, bardzo ciepłe. Termometry pokażą miejscami nawet 11 stopni Celsjusza. Ten stan nie będzie jednak trwał długo. Już wieczorem w czwartek przez kraj przejdzie chłodny front atmosferyczny z opadami mieszanymi, a także samym śniegiem. Zanim to jednak nastąpi, gdzie będzie najcieplej?

Tegoroczny luty jest dynamiczny ale w zdecydowanej większości kraju mało zimowy. Towarzyszą nam dość często silne porywy wiatru, a także zmienne wartości temperatury z okresami stabilizacji trwającymi zaledwie kilka dni. W najbliższym czasie niewiele się zmieni. Nadal pojawiać się będą głębokie układy niskiego ciśnienia, silny wiatr i mieszane opady. Prognozowane ocieplenie będzie niestety krótkim epizodem.

Powiew wiosny

W połowie bieżącego tygodnia do Polski napłynie cieplejsza masa powietrza. Oznacza to przede wszystkim wyższą temperaturę. Szczególnie na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej czy w części Wielkopolski termometry pokażą do 10, 11 stopni Celsjusza. Część modeli sugeruje także liczne przejaśnienia, które pozytywnie wpłyną na odczucia termiczne. Dla niektórych będzie to prawdziwy, choć krótki powiew wiosny. Na północy, gdzie możliwe będą opady deszczu, spodziewamy się dodatkowo silnego, porywistego wiatru.

Prognozowane zachmurzenie w środę, 9 lutego 2022 r. Model: GFS
Prognozowane zachmurzenie w środę, 9 lutego 2022 r. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w środę 9 lutego 2022 r. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w środę 9 lutego 2022 r. Model: GFS

 

Na północy opady, na południu słońce

W czwartek czeka nas kontynuacja krótkiego ocieplenia. Podczas gdy na północy spodziewamy się opadów deszczu, które z biegiem dnia przemieszczać się będą wraz z frontem  w głąb kraju, na południu towarzyszyć nam będzie niemal bezchmurne słońce. Spowoduje to, że ocieplenie dotrze do jeszcze większej części Polski. Różnicę wyraźnie widać poniżej na mapie z prognozowaną temperaturą maksymalną. Najcieplej ponownie będzie na Dolnym Śląsku czy na Opolszczyźnie. Termometry pokażą ponownie do 11 stopni, choć lokalnie może być jeszcze cieplej. Słoneczna aura sprawi, że temperatura odczuwalna, zwłaszcza w miejscu osłoniętym od wiatru, wyniesie kilka stopni więcej niż faktyczna.

Prognozowane zachmurzenie w czwartek, 10 lutego 2022 r. Model: GFS
Prognozowane zachmurzenie w czwartek, 10 lutego 2022 r. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w czwartek 10 lutego 2022 r. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w czwartek 10 lutego 2022 r. Model: GFS
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group