Średnia jakość powietrza w Polsce. Czy będzie gorzej?Średnia jakość powietrza w Polsce. Czy będzie gorzej?

Wraz z powrotem chłodniejszej aury do Polski, spadła jakość powietrza w naszym kraju. Obecnie najgorzej wygląda południe kraju, gdzie najwięcej czujników wskazuje na średnią jakość powietrza. Czy w najbliższym czasie będzie gorzej ? 

W związku z dość ciepłą jak na tę porę roku aurą, ogólna jakość powietrza w Polsce nie jest jeszcze aż tak zła. Sieć czujników należąca do firmy Airly wskazuje jednak, że szczególnie na południu kraju sytuacja zmieniła się. Czy będzie tylko gorzej?

Średnia jakość powietrza w Polsce

Obecna sytuacja mogło by się wydawać nie jest jeszcze najgorsza. Do tej pory noce były ciepłe, a zapotrzebowanie na dogrzewanie mieszkań niższe. Wraz z napływem chłodniejszej masy powietrza sytuacja się zmieniła. Zdecydowanie więcej osób dogrzewa swoje mieszkania i domy, co powoduje, że jakość powietrza spada. Tak obecnie prezentuje się południe kraju według mapy Airly:

jakość powietrza w polsce airly
Aktualna (6.11, 10:30) jakość powietrza na południu Polski. Źródło: Airly.org

Tak z kolei prezentuje się mapa całego kraju. Widać, że jakość powietrza w niektórych miejscach jest dobra, na co wpływ ma wiejący wiatr:

jakość powietrza w polsce airly
Aktualna (6.11, 10:30) jakość powietrza w Polsce. Źródło: Airly.org

Co nas czeka zimą?

W kolejnych tygodniach spodziewamy się mocniejszych spadków temperatury. Biorąc pod uwagę zdjęcie zakazu palenia węglem brunatnym, można się tylko domyślać, jak fatalną jakość powietrza możemy mieć w Polsce. Dodatkowo, wraz z komentarzami niektórych polityków, wielu ludzi, których nie stać na zakup bardzo drogiego obecnie opału, będzie spalać śmieci, co także będzie miało wpływ na to, jakim powietrzem będziemy oddychać w naszym kraju. Już teraz można jednak założyć tezę, że w najchłodniejsze dni będzie na prawdę źle.

Grafika ilustracyjna: / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group