Groźne superkomórki nawiedziły USA. Pojawiły się tornada i liczne szkodyGroźne superkomórki nawiedziły USA. Pojawiły się tornada i liczne szkody

Ostatnie godziny w części USA nie należały do łatwych. W kraju pojawiły się groźne superkomórki, które to z kolei przyniosły silne tornada i liczne szkody materialne. O możliwych groźnych burzach ostrzegano już kilka dni temu, co czynił między innymi znany łowca burz i doktor meteorologii Reed Timmer. Duża część społeczności amerykańskich łowców burz już nazywa ten dzień kolejnym “tornado outbreak” w tym roku.

Choć sezon najgroźniejszych burz i tornad już dawno za nami, nie oznacza to, że nie występują też w innych miesiącach. Nie inaczej było i tym razem. Amerykańskie media od kilku dni ostrzegały o możliwości pojawienia się groźnych burz, z czego najgroźniejsze miały występować w stanach Oklahoma, Teksas, Arkansas i Luizjana. Ostrzegał także sam Reed Timmer, znany między innymi z programu Discovery “Dogonić Tornado”.

Groźne superkomórki w USA. Liczne tornada i szkody

Amerykańskie SPC (Storm Predict Center) w swojej prognozie wskazał obszar z czwartym stopniem zagrożenia w pięciostopniowej skali. To bardzo poważne ostrzeżenie, które oznacza, że burze mogą stanowić bardzo duże zagrożenie dla życia i mienia. Warto odnotować fakt, że ze z podobnej skali zagrożenia burzowego (dostosowanej do realiów polskiego klimatu) korzysta Sieć Obserwatorów Burz.

Zgodnie z powyższą prognozą faktycznie rozwinęły się w części USA groźne superkomórki burzowe, a wraz z nimi pojawiły się silne tornada.

https://twitter.com/eMDe_Photo/status/1588704722717880321?s=20&t=o7wEhLMwBJPuUzFkOj4fEw

https://twitter.com/EDLTweetz/status/1588683587209293824?s=20&t=Zo1knQ_wcHHNdlBpHT9mDw

https://twitter.com/rawsalerts/status/1588684621423992833?s=20&t=8veehB8nU6_ltsUi28wbcQ

Niestety, tornada spowodowały też liczne szkody materialne. Zniszczonych zostało wiele domów i gospodarstw. Póki co nie ma jednak informacji o ofiarach. Amerykańskie media informują także o “tysiącach osób bez prądu”.

https://twitter.com/leslie__brooke/status/1588705328639938562?s=20&t=pHEl6ZAqN8I2_cQEbZ-Rcg

Sezon tornad w USA

Okres od początku marca do końca maja w południowej i częściowo centralnej części USA uznaje się za sezon tornad. W kolejnych miesiącach okres zwiększonej aktywności trąb powietrznych notuje się w północnych stanach. Największa ilość silnych burz i tornad występuje w stanach Teksas, Oklahoma, Kansas, Nebraska, Iowa i Dakota Południowa. Tworzą one tak zwaną Aleję Tornad – obszar na którym przeważnie wczesną wiosną i rzadziej późną jesienią spotykają się dwie masy powietrza – ciepła i wilgotna znad Zatoki Meksykańskiej, oraz chłodna i sucha znad Kanady, powodując powstanie silnych superkomórek.

Schemat aleii tornad opracowany na podstawie występowania co najmniej jednego tornada na dekadę. Źródło: wikipedia
Schemat alei tornad opracowany na podstawie występowania co najmniej jednego tornada na dekadę. Źródło: wikipedia

Północnoamerykańskie burze superkomórkowe należą do jednych z najlepiej zbadanych i najsilniejszych na świecie. Wielkie Równiny środkowej części USA, oraz południowo-środkowej Kanady to idealne miejsce do ich pojawiania się. Średnio w ciągu roku występuje około 800-1200 tornad, choć zdarzały się sezony z nawet ponad 1500 trąb powietrznych. Poza USA, szczególnie narażone na tornada są między innymi Niemcy i Francja, północ Włoch, Ukraina, część Rosji, oraz Azja południowo-wschodnia. Mimo tego tornada mogą występować w niemal każdym miejscu na Ziemi poza kołami podbiegunowymi (choć i tam mają teoretycznie możliwość pojawienia się).

Grafika ilustracyjna: twitter.com / DualDoppler / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group