Sporo przejaśnień, ale miejscami chłodno. Prognoza na weekendSporo przejaśnień, ale miejscami chłodno. Prognoza na weekend

W pierwszy weekend września pojawi się sporo przejaśnień, choć miejscami będzie chłodno. Najcieplej będzie na południowym zachodzie, a najchłodniej na północnym wschodzie. W sobotę przelotne opady możliwe będą od Wielkopolski po Podkarpacie. Czekają nas też chłodne noce i typowo jesienne mgły. Jaki dokładnie będzie pierwszy weekend jesieni? Szczegóły znajdziecie, jak zawsze w naszej prognozie.

Mijający tydzień był dość mokry, szczególnie na południu kraju. Intensywne opady deszczu doprowadziły do pojawienia się licznych zalań i podtopień, a w wielu przypadkach także do powstania punktowych szkód. Na rzekach podniósł się stan wód, przez co sytuacja hydrologiczna uległa znacznemu pogorszeniu – mieliśmy do czynienia z licznymi stanami ostrzegawczymi i alarmowymi. Teraz jednak czeka nas stabilizacja, za co odpowiedzialny będzie wyż.

Ciepły zachód, chłodny wschód

W sobotę na niebie obecnych będzie sporo chmur, jednak pojawią się też liczne przejaśnienia. Miejscami pojawią się też przelotny deszcz. Największa szansa na opady wystąpi w pasie od Wielkopolski, przez Górny Śląsk, po Podkarpacie. Nigdzie jednak nie powinno grzmieć. Na ogół opady powinny być symboliczne i nie spowodują pogorszenia sytuacji hydrologicznej. Uwaga także na poranne i nocne mgły.

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 4 września 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 4 września 2021 r. Model: ECMWF

Na termometrach spore zróżnicowanie. W najcieplejszym momencie dnia, na południowym wschodzie termometry wskażą do 20 – 22 stopni Celsjusza. Im dalej na północny wschód, tym chłodniej. W centrum termometry pokażą do 16 stopni, a na Warmii i Mazurach, oraz na Pomorzu temperatura wyniesie około 14 stopni. W nocy kraj także będzie podzielony termicznie. Na północnym wschodzie od 6 do 10 stopni, lokalnie możliwe będą przymrozki. Na południowym zachodzie termometry pokażą od 10 do 13 stopni Celsjusza.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 4 września 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 4 września 2021 r. Model: ECMWF

Wyż i liczne przejaśnienia

W niedzielę na terenie naszego kraju swój wpływ umacniać będzie układ wysokiego ciśnienia. Ponownie pojawi się zachmurzenie, zza którego wyglądać będzie słońce. Nigdzie, poza południem nie powinno padać. Najwięcej przejaśnień pojawi się początkowo na południowym wschodzie, z czasem przejaśnienia pojawią się na północny, zachodzie i częściowo w centrum. Kierowcy, ponownie uwaga na mgły.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 5 września 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 5 września 2021 r. Model: ECMWF

W niedzielę nadal miejscami będzie chłodno. Podobnie jak w sobotę, najcieplej będzie na zachodzie, gdzie termometry pokażą do 20 stopni Celsjusza, a im dalej na wschód, tym chłodniej. Na Warmii i Mazurach, oraz na Podlasiu, na termometrach do 15 stopni. Chłodno będzie też w górach, 14 – 16 stopni. Noc będzie chłodniejsza niż poprzednia. Termometry wskażą od 6 do 10 stopni. Na mrozowiskach i w górach temperatura może spaść poniżej zera stopni.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 5 września 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 5 września 2021 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group