Rozpoczęła się meteorologiczna jesień. Czy będzie jeszcze ciepło?Rozpoczęła się meteorologiczna jesień. Czy będzie jeszcze ciepło?

Dziś rozpoczęła się meteorologiczna jesień. Choć od kilku dni aura była typowa dla właśnie tej pory roku, a na wybrzeżu można już spokojnie mówić o pełni jesieni, to czeka nas niewielkie ocieplenie. Będzie więcej słońca i zdecydowanie mniej opadów deszczu. Wiele wskazuje na to, że upały już w tym roku nie powrócą do Polski, ale zdarzać się będą okresy bardzo ciepłe. 

Meteorologiczna jesień rozpoczyna się zawsze o stałej porze, czyli 1 września i trwa do 30 listopada. Poza meteorologicznymi porami roku, mamy te bardziej rozpoznawalne przez większość – astronomiczną i kalendarzową. Wielu zgodnie uważa, że jesień to najpiękniejsza pora roku. W czasie jej trwania pojawia się cała paleta barw. Rozpoczynają się także grzybobranie, pierwsze przymrozki czy klimatyczne, mgliste poranki.

Jakie będą kolejne dni ?

Po iście jesiennej końcówce wakacji, teraz czeka nas nieznaczne ocieplenie. Mimo iż rozpoczęła się jesień meteorologiczna, temperatury nieco wzrosną. Nadal jednak termometry zdecydowanie będą wskazywać na koniec lata. Warto też mieć na uwadze fakt, że pojawi się typowa dla jesiennej aury spora różnica temperatur, ze stosunkowo ciepłymi dniami i chłodnymi nocami. W nadchodzącym tygodniu temperatury maksymalne oscylować będą w granicach 18-24 stopni Celsjusza, nocami natomiast będą spadać miejscami poniżej 10 kresek. Ze wstępnych wyliczeń wynika też, że bardzo ciepły, ale suchy ma być kolejny weekend września. Wtedy też termometry mają wskazać na zachodzie do 26-27 stopni. To jednak dość odległy termin i sporo może się jeszcze w tym temacie zmienić.

Prognozowana temperatura maksymalna na niedzielę, 11 września. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna na sobotę, 11 września. Model: GFS

Głębokie niże atlantyckie

Jesień to także czas głębokich niżów atlantyckich, zwanych w wielu miejscach zimowymi sztormami lub burzami. Te najsilniejsze, które docierają do Polski, nazywa się u nas orkanami, od niemieckojęzycznego określenia huraganu. Poprzednie lata były pod tym względem dość spokojne. Mimo tego, jak co roku, brytyjska służba meteorologiczna Met Office, wraz z narodowymi instytutami z Niderlandów i Irlandii opublikowała listę imion dla burz atlantyckich na sezon 2021/2. Lista ta dotyczy jednak układów, które dotrą do Wysp Brytyjskich, lub nad Benelux. W Skandynawii obowiązuje nazewnictwo szwedzkie, a w Europie Środkowej, w tym w Polsce, niemieckie.

Nazwy układów niskiego ciśnienia nadane przez Met Office
Nazwy układów niskiego ciśnienia nadane przez Met Office

Te najgroźniejsze, głębokie niże i orkany, takie jak pamiętny Ksawery z 2013 roku, w poprzednich latach na szczęście omijały nasz kraj. Spowodował w Polsce pięć ofiar śmiertelnych, 53 osoby zostały poszkodowane, a ponad 500 tys. odbiorców pozostawało bez prądu. W związku z orkanem i trudnymi warunkami atmosferycznymi Straż Pożarna odnotowała w całym kraju ponad 10 tysięcy interwencji. Póki co nie widać jednak w prognozach głębokich układów niskiego ciśnienia, które mogłyby zagrozić terytorium Polski.

grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group