Sporo chmur i wiosenne temperatury. Prognoza na weekendSporo chmur i wiosenne temperatury. Prognoza na weekend

Ostatni weekend października rozpocznie się pochmurnie i z punktowymi opadami deszczu. Zdecydowanie więcej chwil ze słońcem zobaczymy z kolei w sobotę. Dodatkowo, temperatura jak na obecną porę roku będzie wysoka, wręcz iście wiosenna. Miejscami termometry pokażą nawet do 22 stopni. Gdzie będzie najcieplej? Szczegóły znajdziecie w naszej prognozie pogody na weekend.

Jak już kilkukrotnie wspominaliśmy na łamach IncusMeteo, tegoroczny październik jest bardzo ciepły. Średnia wartość temperatury dla tego miesiąca znacznie przekracza normę wieloletnią. Nie inaczej było w mijającym tygodniu. Pojawiły się także październikowe burze, co nie jest aż tak niezwykłe.

Front i przelotne opady

W sobotę pogodę w Polsce kształtować będzie między innymi front atmosferyczny. Przyniesie on na ogół przelotne, słabe opady deszczu, a także dużą ilość chmur w niemal całym kraju. W dzień trudno będzie o przejaśnienia, a w kraju mogą pojawiać się mgły i zamglenia ograniczające widoczność. Spodziewamy się także nieco silniejszego wiatru na północy Polski. Nie powinien on jednak przekraczać 60 – 70 km/h w porywach. W nocy na Pomorzu Zachodnim, w centrum i częściowo na Lubelszczyźnie możliwe przelotne opady deszczu. Nad ranem od zachodu postępować będą przejaśnienia.

zachmurzenie opady sobota 29 października
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 29 października 2022 r. Model: ECMWF

Na termometrach zobaczymy nawet do 20 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Na południe od linii Poznań – Warszawa będzie do 18 stopni, a na północ od wspomnianej linii 14-16 kresek. W nocy najcieplej będzie na krańcach południowo zachodnich, nawet do 14 stopni. Na pozostałym obszarze temperatura osiągnie maksymalnie 10 kresek powyżej zera, choć nie można wykluczyć, że miejscami będzie nieco cieplej. Nie przewidujemy przymrozków.

temperatura sobota 29 października
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 29 października 2022 r. Model: ECMWF

Mniej chmur i wiosenna temperatura

Niedziela początkowo rozpocznie się od przelotnych opadów deszczu, choć jak wynika z wyliczeń modeli pogodowych, opady te będą dość szybko zanikać. W dalszym ciągu postępować będą przejaśnienia, początkowo na zachodzie, jednak po południu pogodnie zrobi się już niemal wszędzie. Chmury najdłużej zalegać będą na Podkarpaciu. Nocą bez opadów, jednak z ponownie pojawiającymi się chmurami i mgłami, głównie w centrum i na wschodzie Polski.

zachmurzenie opady niedziela 30 października
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 30 października 2022 r. Model: ECMWF

Niedziela będzie w części kraju jeszcze cieplejsza od soboty. Ponownie na Dolnym Śląsku termometry pokażą nawet 22 stopnie. Do 20 kresek powyżej zera zobaczą mieszkańcy Ziemi Lubuskiej, Opolszczyzny, Górnego Śląska, czy części Wielkopolski. Na Pomorzu Zachodnim i w Małopolsce zanotujemy do 18 stopni, a w centrum i na Pomorzu będzie to już do 16 stopni. Najchłodniej będzie na wschodzie, do maksymalnie 14 stopni powyżej zera. Nocą do 12 stopni Celsjusza na zachodzie, 8-10 w centrum i na północy, 6-8 stopni na wschodzie. Na południu także dość ciepło, do 10-12 stopni, choć możliwe, że lokalnie wartości te będą nieco wyższe.

temperatura niedziela 30 października
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 30 października 2022 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: 12photography / pexels.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group