Jaka pogoda we Wszystkich Świętych? Wstępna prognozaJaka pogoda we Wszystkich Świętych? Wstępna prognoza

Już we wtorek, 1 listopada, uroczystość Wszystkich Świętych. Czas, w którym odwiedzamy groby zmarłych, wspominamy bliskich, oraz wszystkich tych, którzy odeszli. Przed niektórymi z nas kilkugodzinna jazda na drugi koniec kraju. Wiele wskazuje na to, że będzie do dzień typowo jesienny – z dużą ilością chmur, a miejscami także z możliwymi, przelotnymi opadami. Powinno być jednak ciepło. Przyjrzyjmy się, jaka pogoda ma nam towarzyszyć tego szczególnego dnia. Dodatkowo sprawdzamy warunki drogowe w najbliższych dniach.

W poprzednich latach 1 listopada przynosił pogodę w kratkę. Raz ciepło i słońce, innym razem chłód i śnieg. Tym razem wiele wskazuje na to, że punktowo mogą pojawić się przelotne, słabe opady deszczu i w miarę wysokie jak na ten okres roku temperatury. Obecne będzie także zachmurzenie, które z biegiem dnia powinno nieco ustąpić. Jaki dokładnie scenariusz przewidują poszczególne modele numeryczne?

Sporo chmur, możliwe przelotne opady

Coraz bliżej Wszystkich Świętych. Dość stabilne są także wyliczenia modeli pogodowych na ten dzień. Co ciekawe, modele są dość zgodne – w ciągu dnia obecne będzie sporo chmur, z których według europejskiego modelu ECMWF, a także amerykańskiego modelu GFS, mogą pojawić się opady. Model ECMWF sugeruje, że mogą być one na północy silniejsze. Warto także dodać, że także w północnej części kraju może mocno powiać – wiatr w porywach nie powinien jednak przekraczać 60-70 km/h. Wieczorem powinno się przejaśnić, jednak w nocy od zachodu ponownie wkroczy strefa zachmurzenia.

Tak sytuację prognozuje obecnie model GFS:

zachmurzenie opady 1 listopad
Prognozowane zachmurzenie i opady we wtorek, 1 listopada. Model: GFS

Dość podobną, ale nie taką samą sytuację widzi model ECMWF. Według europejskiego modelu na północy kraju można się spodziewać silniejszych opadów deszczu:

zachmurzenie opady 1 listopad
Prognozowane zachmurzenie i opady we wtorek, 1 listopada. Model: ECMWF

W momencie tworzenia artykułu, nie są jeszcze dostępne dane z modelu ICON – wyliczenia modelu kończą się na 31 października. Nie widać jednak w nich żadnej strefy opadów, a jedynie zachmurzenie. Warunki do jazdy o poranku powinny być dość dobre.

Temperatura jak wiosną

Tegoroczne Święto Wszystkich Zmarłych będzie na prawdę ciepłe. Jak zwykle bywa, dwa główne modele nie są pod tym względem do końca zgodne. Według modelu GFS, wtorek, 1 listopada ma przynieść w dużej części kraju około 20 stopni. Chłodniej, bo od 15 do 17 stopni mogą pokazać termometry na północy Polski. Najchłodniej może być na północnym wschodzie i na południowym wschodzie – tam termometry miały by wskazać do 14-15 stopni Celsjusza. Należy także zaznaczyć, ze jest to wariant optymistyczny.

temperatura 1 listopad
Prognozowana temperatura maksymalna 1 listopada. Model: GFS

Nieco inną wizję prezentuje model ECMWF. Według aktualnych wyliczeń, w ciągu dnia na południu i południowym zachodzie termometry miałyby pokazać do 18 – 20 stopni Celsjusza. Chłodniej by było z kolei na północy i północnym wschodzie, zaledwie do 12 stopni Celsjusza. Noc z 1 na 2 listopada mogła by przynieść z kolei lokalne przymrozki.  To może się jeszcze oczywiście zmienić w kolejnych aktualizacjach.

temperatura 1 listopada
Prognozowana temperatura maksymalna 1 listopada. Model: ECMWF

Jak będzie na drogach?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy będzie jechał odwiedzić groby bliskich dokładnie 1. listopada. Dlatego też sprawdziliśmy jakiej aury mogą się spodziewać kierowcy w ciągu kilku, bliskich temu świętu dni.

Część z Was może się zdecydować na wyjazd już w piątek. Należy się wówczas spodziewać przelotnych opadów na północy kraju, szczególnie na Pomorzu Środkowym i Gdańskim. O poranku mgliście może być w większości wschodniej Polski, zwłaszcza na Mazurach, Mazowszu i Podlasiu. Na północnym wschodzie miejscami mgły mogą się utrzymywać do wczesnych godzin popołudniowych. W sobotę z kolei deszcz może się miejscami pojawić na wschodzie, a wieczorem na północnym zachodzie. Mgły wystąpią głównie na przedgórzu Karpat. W nocy z soboty na niedzielę większa strefa opadów przemieszczać się będzie w pasie od Pomorza, przez centralną Polskę, po Lubelszczyznę i północ Podkarpacia. Za nią rozpościerać się będzie pas mgieł.

Poza porannym deszczem na południowym wschodzie, niedziela będzie sucha, podobnie jak poniedziałek. Ostatni dzień tygodnia będzie początkowo mglisty na północnym zachodzie, a popołudniu i wieczorem głównie w centrum, na wschodzie i północy. Poniedziałkowy wieczór i noc z poniedziałku na wtorek przyniosą z kolei mgły na północy i w centrum, oraz lokalnie na południu. W nocy z wtorku na środę mgieł należy się spodziewać głównie na południu.

Do 1 listopada jeszcze kilkanaście przeliczeń modeli. Jak już wspominaliśmy, ostateczny scenariusz może się nieco różnić od obecnie prezentowanego. Szczegóły będą się pojawiać jak zwykle na profilach Sieci Obserwatorów Burz, a także na łamach IncusMeteo.

Grafika ilustracyjna: / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group