Śnieg w Tatrach, leje kondensacyjne i burze. Co wydarzyło się w weekend?Śnieg w Tatrach, leje kondensacyjne i burze. Co wydarzyło się w weekend?

Mijający weekend, zgodnie z zapowiedzią był dość dynamiczny. Pojawiły się przelotne opady, burze czy śnieg w Tatrach. Nie zabrakło także innych zjawisk, jak występujące w ostatnich dniach leje kondensacyjne. Gdzie wystąpiły? Czy były liczne? Jak długo śnieg utrzyma się w górach? Sprawdzamy!

Ostatni weekend był dość chłodny i deszczowy. Same opady miały na ogół charakter przelotny, jednak miejscami sumy opadów, zwłaszcza na Pomorzu Gdańskim, były znaczne. W środowisku z niewielką niestabilnością atmosfery i w chłodnej masie powietrza rozwinęły się także burze, którym towarzyszyły dodatkowo opady krupy śnieżnej, drobnego gradu czy lejki kondensacyjne. W Tatrach z kolei pojawił się śnieg.

Śnieg w Tatrach

W nocy z soboty na niedzielę w Tatrach, zgodnie z resztą z prognozami, pojawił się biały puch. Pokrywa śnieżna okazała się miejscami na tyle gruba, że warunki panujące na szlakach szybko zrobiły się bardzo trudne. Istnieje spora szansa, że śnieg utrzyma się w górach przez kilka, może kilkanaście dni. Spadło go tyle, że turystom udało się nawet ulepić bałwana.

Biało zrobiło się także na Babiej Górze.

Lejki kondensacyjne i burze

Poza opadami śniegu w Tatrach, pojawiły się też wspominane burze. Zgodnie z prognozą wydaną przez Sieć Obserwatorów Burz, poza przelotnymi opadami i możliwymi wyładowaniami ,mogły wystąpić także leje kondensacyjne i trąby wodne.

Na Pomorzu spadł też drobny grad, którego akumulacja sprawiła, że wyglądał jakby faktycznie spadł śnieg.

Tak przedstawia się dobowa suma opadów za do godziny 8:00 CEST w poniedziałek, 19 września:

suma opadów deszczu niedziela 18 września
Suma opadów deszczu za ostatnią dobę. Źródło: cmm.imgw.pl / RainGRS
Grafika ilustracyjna: Raporty Użytkowników Systemu Raportów Sieci Obserwatorów Burz  / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group