Śnieg na południu i na północy oraz mróz. Takie będą następne dniŚnieg na południu i na północy oraz mróz. Takie będą następne dni

Kolejne dni to przede wszystkim śnieg na południu, miejscami na północy oraz mróz. Zima zawita na chwilę do części naszego kraju. W wielu miejscach Polski termometry przez cały dzień pokazywać będą temperatury poniżej zera lub w jego okolicach. Nocami będzie jednak jeszcze chłodniej, lokalnie z mrozem poniżej -10 stopni. Nie wykluczone, że miejscami wystąpi gołoledź.

Po bardzo ciepłym październiku i stosunkowo ciepłym początku listopada, coraz śmielej wkracza do Polski chłodna masa powietrza ze wschodu Europy. Przed nami chłodne, miejscami także śnieżne dni. Nocami na południu temperatura będzie mogła spaść poniżej -10 stopni Celsjusza. Taka aura utrzyma się przez następnych kilka bądź kilkanaście dni.

Śnieg na południu i na północy

Nadchodzące dni to pierwszy, szerszy powiew zimy w naszym kraju. Poza niskimi temperaturami pojawią się opady śniegu, choć tu od razu należy zaznaczyć, że mimo iż sugerują to poszczególne modele pogodowe, możliwe będą też opady deszczu ze śniegiem, samego deszczu, a także opady marznące, które są szczególnie groźne dla kierowców i pieszych. Raz jeszcze apelujemy o wymianę opon na zimowe, które zdecydowanie lepiej radzą sobie w trudnych warunkach i skracają drogę hamowania pojazdu.

Oba główne modele pogodowe, ECMWF oraz GFS sugerują że na południu i na północy pojawi się pokrywa śnieżna. Niskie temperatury sprawią, że biały puch będzie obecny przez kilka dni. Zdecydowanie większy zasięg pokrywy śnieżnej sugeruje europejski model ECMWF. Tak prezentują się wyliczenia ma mapach:

pokrywa śnieżna niedziela 20 listopad
Prognozowana pokrywa śnieżna do niedzieli, 20 listopada 2022 r.. Model: ECMWF
pokrywa śnieżna poniedziałek 21 listopad
Prognozowana pokrywa śnieżna do niedzieli, 20 listopada 2022 r.. Model: GFS

Mróz do -10 / -12 stopni Celsjusza

Zrobi się także zdecydowanie chłodniej. Nocami temperatura spadnie na południu kraju do -10 / -12 stopni. Nieco bardziej wyważony w tej kwestii jest model GFS, który dopuszcza spadki temperatury najwyżej do -10 stopni Celsjusza. W sobotę w ciągu dnia w kraju temperatura oscylować będzie w okolicach zera. Najcieplej będzie na północnym- zachodzie, gdzie termometry pokażą 2-4 stopnie na plusie. Kolejne dni będą podobne, z temperaturami w okolicach zera w ciągu dnia i sporym mrozem w nocy.

mróz niedziela 20 listopada 2022
Prognozowana temperatura w nocy z niedzieli na poniedziałek 20/21 listopada 2022 r. Model: ECMWF
mróz niedziela 20 listopada 2022
Prognozowana temperatura w nocy z niedzieli na poniedziałek 20/21 listopada 2022 r. Model: GFS
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group