Rekordowe opady śniegu w stanie Nowy Jork. Mogą spaść prawie dwa metry śnieguRekordowe opady śniegu w stanie Nowy Jork. Mogą spaść prawie dwa metry śniegu

Rekordowe opady śniegu prognozowane w stanie Nowy Jork, w obszarze Wielkich Jezior. Odpowiedzialne za to będzie tzw. efekt jeziora, który pod koniec bieżącego tygodnia przyniesie wyjątkowo obfite opady białego puchu. Wstępne prognozy wskazują, że w rejonie może spaść nawet 190 cm świeżego, ciężkiego śniegu.

Podobnie jak minionych latach, tak i w tym roku rejon Wielkich Jezior na pograniczu USA i Kanady, wygeneruje silny, zimowy efekt jeziora (lake effect). To on z kolei spowoduje obfite opady śniegu. Wstępne prognozy zakładają że może spaść nawet 190 cm świeżego śniegu. Nie wykluczone jednak, że miejscami suma opadów będzie jeszcze większa. Ostatni rekord pochodzi z 20 listopada 2000 roku. Tak duża ilość śniegu powoduje poważne szkody i przerwy w dostawach prądu.

Rekordowe opady śniegu

Najtrudniejsze warunki mają panować w zachodniej części stanu Nowy Jork, w regionie miast Buffalo oraz Watertown. Śnieg może padać w tempie od 5 do 7,5 centymetrów na godzinę. Wstępne prognozy wskazują, że w regionie spodziewane są opady od 90 do nawet 190 cm. Eksperci zauważają jednak, że wartości te mogą być zdecydowanie większe. NWS (Narodowa Służba Meteorologiczna) przygotowuje się do wysłania ostrzeżeń.

W związku z nadciągającą silną śnieżycą, NWS wydało już pierwsze ostrzeżenia przed śniegiem dla obszarów położonych wzdłuż wybrzeży jezior Erie i Ontario. W regionie spodziewane są duże utrudnienia komunikacyjne, czy przerwy w dostawach energii. Warunki pogodowe mogą także sprawić, że kierowcy utkną w wielokilometrowych korkach.

Efekt jeziora – czym właściwie jest?

Efekt jeziora występuje gdy chłodne powietrze przemieszcza się nad stosunkowo ciepłymi wodami jeziora bądź morza. Ciepło i wilgoć ze zbiorników wodnych są przekazywane do atmosfery, a ciepłe powietrze unosi się i gwałtownie schładza, tworząc chmury niosące intensywne opady śniegu. Często towarzyszą im wyładowania atmosferyczne. Mówimy wtedy o burzach śnieżnych.

Efekt jeziora, jednak na większą skalę występuje, jak wspominamy wyżej, także w Polsce. Odpowiedzialny za to jest Bałtyk, nad którym powstają komórki konwekcyjne (opadowe) wędrujące potem dalej, w głąb kraju. Mówimy wtedy o efekcie morza. Bardzo często lokalnie, szczególnie w północnej części kraju, spada duża ilość śniegu, podczas gdy kilka lub kilkanaście kilometrów dalej śniegu nie ma wcale.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / accuweather.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group