Śnieg i chmury. Prognoza pogody na weekendŚnieg i chmury. Prognoza pogody na weekend

Pierwszy weekend grudnia będzie przypominał o rozpoczynającej się niebawem zimie. Ponownie pojawią się śnieg i chmury. Na termometrach nie zobaczymy więcej niż 3-4 stopnie powyżej zera, a przez teren Polski przewędruje front atmosferyczny. Jakie będą sobota i niedziela? Szczegóły w naszej prognozie pogody na weekend.

Mijający tydzień przyniósł dynamiczną aurę. Pojawił się pierwszy poważniejszy incydent zimowy, a nawiedzające nasz kraj niże przyniosły też silny wiatr. W wyniku oddziaływania układów niskiego ciśnienia, zgodnie z przewidywaniami wstępowały też liczne utrudnienia na drogach, a także przerwy w dostawach prądu. Na Opolszczyźnie zanotowano nawet 10 cm świeżego śniegu. W sobotę wiatr osłabnie, a zanikać zacznie w niedzielę.

Niewielkie przejaśnienia, potem opady

Sobota przyniesie początkowo niewielką ilość przejaśnień. Dość szybko pojawią się jednak chmury, a wędrujący z zachodu na wschód front atmosferyczny przyniesie przelotne, ale punktowo dość intensywne opady śniegu. Lokalnie opady mogą mieć charakter marznący. Kolejna strefa opadów wkroczy na teren woj. dolnośląskiego w godzinach popołudniowych. Intensywnie padać będzie między innymi w Kotlinie Kłodzkiej, a w późniejszych godzinach na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i w Małopolsce. W godzinach nocnych opadów można się spodziewać także w Bieszczadach czy na Pomorzu Zachodnim.

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 4 grudnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 4 grudnia 2021 r. Model: ECMWF

Dzień będzie chłodny. Na przeważającym obszarze Polski termometry pokażą do 2 stopni powyżej zera. Lekki mróz pojawi się na Podlasiu, Mazurach, a także lokalnie na Kujawach. W górach temperatura spadnie poniżej zera i oscylować będzie od – 2 do -4 stopni Celsjusza. W wyższych partiach gór będzie jeszcze chłodniej. W nocy powyżej zera pokażą termometry na Dolnym Śląsku, częściowo na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku. Mróz pojawi się w górach, a także na Pomorzu i niemal całej ścianie wschodniej.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 4 grudnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 4 grudnia 2021 r. Model: ECMWF

Śnieg i chmury

Kolejna porcja przelotnych opadów śniegu, a miejscami śniegu z deszczem i samego deszczu pojawi się w niedzielę. Padać będzie głównie w Centrum, na Pomorzu Zachodnim, a także na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Na południowym wschodzie padać będzie intensywne. Spodziewamy się, że pojawią się kolejne utrudnienia na drogach, a nie można wykluczyć przerw w dostawach prądu. W nocy opady mokrego, ciężkiego śniegu opanują już niemal całą Polskę południowo wschodnią.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 5 grudnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 5 grudnia 2021 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group