Silny mróz do -25 stopni Celsjusza pojawił się na północnym wschodzie Europy. Lokalnie padły rekordy zimna. Niemal całodobowy mróz pojawił się też na terenie Polski. Nie brakuje również opadów śniegu. Czy to zapowiedź mroźnej i śnieżnej zimy, która zostanie z nami na dłużej?

Wyżowa pogoda i brak zachmurzenia sprzyjają niskim temperaturom. Silny mróz występuje między innymi w Rosji, Estonii, na Litwie czy w Skandynawii. Taka sytuacja utrzyma się jeszcze kilka dni, po czym nastąpi zmiana w pogodzie, a co za tym idzie, także termiczna.

Silny mróz w Europie

Zgodnie z oczekiwaniami, niskie temperatury pojawiły się na północnym wschodzie Europy. Lokalnie temperatura spadła poniżej -15, a miejscami -20 stopni Celsjusza, pobite zostały również punktowe rekordy zimna dla konkretnego dnia, w tym przypadku 6 grudnia. Przeglądając wyliczenia modeli numerycznych, temperatura może lokalnie spaść nawet do -25 stopni Celsjusza.

Prognozowana temperatura 9 grudnia 2021 r., 3:00 UTC; Model ECMWF
Prognozowana temperatura 9 grudnia 2021 r., 3:00 UTC; Model ECMWF
Prognozowana temperatura 9 grudnia 2021 r., 3:00 UTC; Model ICON
Prognozowana temperatura 9 grudnia 2021 r., 3:00 UTC; Model ICON

Jak widać, model ICON sugeruje temperaturę w okolicach -20 stopni Celsjusza na większym obszarze. Należy pamiętać, że przed nami jeszcze kilka aktualizacji wyliczeń modeli numerycznych. Prognozy mogą ulec jeszcze korektom, za równo na plus jak i na minus.

Zimno także w Polsce

Tak jak informujemy w naszej prognozie tygodniowej, także w Polsce pojawił się niemal całodobowy mróz. W kolejnych dniach także będzie dość chłodno. Nocami, na krańcach północno wschodnich temperatura spaść może poniżej -15 stopni Celsjusza. Są to wartości ostatnio rzadko widywane, jednak jak na grudzień są one jak najbardziej normalne.

Prognozowana temperatura 8 grudnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura 8 grudnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura 12 grudnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura 12 grudnia 2021 r. Model: ECMWF

Wkrótce odwilż

Mroźna aura nie zostanie jednak z nami dość długo. W przyszłym tygodniu, od zachodu wkroczy odwilż, a temperatury wzrosną powyżej zera. Niebawem przyjrzymy się też wstępnym wyliczeniom dotyczącym zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Jest jednak jeszcze dość wcześnie, żeby mówić o tym czy będzie śnieg czy nie, a także jakie będą temperatury.

Odwilż. Prognozowana temperatura 16 grudnia 2021. Model: ECMWF
Odwilż. Prognozowana temperatura 16 grudnia 2021. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group