Ostrzeżenie przed silnym wiatrem 1-2.12.2021Ostrzeżenie przed silnym wiatrem 1-2.12.2021

W środę i czwartek (1 i 2.12) przez południowy Bałtyk przejdzie dość dynamiczny niż DANIEL, w którego centrum ciśnienie spadnie nawet do 975 hPa. Obecnie (12:00 czasu polskiego) jego centrum ulokowane jest u zachodnich brzegów Danii, jednak dość szybko przemieszcza się na wschód, zachowując swoją siłę. Około północy czasu polskiego znajdzie się nad Zatoką Pomorską, z ciśnieniem w centrum w okolicach 975 hPa, a w czwartek w południe będzie już nad zachodnią Litwą, stopniowo się wypełniając, a przez to słabnąć.

Po nocnych aktualizacjach prognoz, zdecydowaliśmy się rozszerzyć obszar obowiązującego ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Obecne wyliczenia modeli numerycznych sugerują wędrówkę niżu bardziej na północ, co oznacza, że również Pomorze Wschodnie, Żuławy i Warmia odczują silny wiatr. Dodatkowo porywy w głębi kraju również się nasilą, zwłaszcza w nocy i w pierwszej połowie dnia w czwartek. Na wybrzeżu zachodnim, oraz w rejonie Mierzei Wiślanej porywy mogą przekraczać 90 km/h, zwłaszcza nad Zatoką Pomorską i w rejonie Darłowa, gdzie okresowo wiatr w porywie może przekroczyć 100 km/h. Podobnie sytuacja będzie wyglądać w górach, głównie dziś (1.12), oraz w nocy (1/2.12). Na wybrzeżu dodatkowo prognozowana jest cofka, która szczególnie silna będzie na rzekach środkowej części wybrzeża, oraz na Mierzei Wiślanej.

W głębi lądu, w obszarze obowiązywania pierwszego stopnia zagrożenia, porywy wiatru będą osiągać 60-80 km/h, zwłaszcza podczas przechodzenia w nocy frontu chłodnego i postępującej za nim strefy możliwej konwekcji. Początkowo spodziewamy się opadów śniegu, przechodzących w deszcz ze śniegiem lub marznący deszcz, po czym pojawi się sam deszcz. Na północy kraju popołudniu i w nocy w środę zacznie się kolejna porcja opadów – na wybrzeżu mieszanych i samego deszczu, w głębi lądu przeważnie śniegu. Nie wykluczone, że lokalnie zagrzmi. Opady będą znacznie pogarszać warunki do jazdy, zwłaszcza w środkowej i wschodniej części Pojezierza Pomorskiego, w tym na Kaszubach.

 

 

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem 1-2.12.2021
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem 1-2.12.2021

Ostrzeżenie przygotował zespół Sieci Obserwatorów Burz.

Źródło grafiki: Lachlan RossPexels.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group