Silny wiatr w Sylwestra i Nowy Rok. IMGW wydało alerty pogodoweSilny wiatr w Sylwestra i Nowy Rok. IMGW wydało alerty pogodowe

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Alert obejmuje część województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i dolnośląskiego i obowiązuje w najbliższych godzinach. Czego należy się spodziewać i jak się przygotować? Gdzie będzie najmocniej wiać silny wiatr? Sprawdź!

IMGW wydało ostrzeżenie dla części województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i dolnośląskiego przed silnym wiatrem. Obowiązuje ono od godziny 18:00 w sobotę 31 grudnia 2022 roku do godziny 8:00 w niedzielę 1 stycznia. Za silny wiatr odpowiedzialny będzie wędrujący układ niskiego ciśnienia. Ponadto, na północy pojawią się opady deszczu, punktowo silniejsze. Na Bałtyku wystąpi sztorm.

Alerty pogodowe przed silnym wiatrem

IMGW wydało w sobotnie przedpołudnie alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla północnej Polski, a także dla obszaru Karkonoszy na Dolnym Śląsku. Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano dla powiatów lubańskiego, karkonoskiego i lwóweckiego w województwie dolnośląskim, dla powiatów polickiego, goleniowskiego, świnoujskiego, dla m. Szczecina, dla powiatów kamieńskiego, gryfickiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego, dla m. Koszalina, powiatów białogardzkiego, świdwińskiego oraz łobeskiego w województwie zachodniopomorskim, dla powiatów bytowskiego, słupskiego, dla m. Słupsk, dla powiatów lęborskiego, wejherowskiego, puckiego, kartuskiego, gdańskiego oraz dla m. Gdańsk, Sopot i Gdynia w województwie Pomorskim. Alerty obowiązują od godziny 18:00 w sobotę, 31 grudnia 2022 roku do godziny 8:00 w niedzielę, 1 stycznia 2023 roku. Na północy prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 35 km/h, w porywach do 80 km/h, z południowego zachodu, z kolei jak głosi komunikat, na Dolnym Śląsku prognozuje się wystąpienie lokalnie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z południa i południowego zachodu.

alerty imgw silny wiatr sylwester
Alerty IMGW przed silnym wiatrem. Źródło: meteo.imgw.pl

Pamiętajmy, że lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg – ostrzeżenie obejmuje najbardziej prawdopodobny scenariusz. W regionach przyległych to obszarów zagrożonych również możemy się spodziewać lokalnych, groźnych zjawisk. Możliwe że punktowo w strefie objętej alertem, wiatr będzie silniejszy niż przewiduje komunikat, zwłaszcza w czasie przechodzenia frontów czy burz. Jest jednak bardziej prawdopodobne, że strefa zagrożenia będzie mniejsza, a sam wiatr słabszy. Nie należy jednak bagatelizować zagrożenia, być gotowym na ewentualne utrudnienia, oraz śledzić najnowsze, oficjalne komunikaty pogodowe.

Wskazane jest także, jeśli to możliwe, monitorowanie aktualnej sytuacji pogodowej, między innymi w relacji Sieci Obserwatorów Burz i w aplikacji Monitor Burz.

Prognoza zagrożeń

Prognoza zagrożeń pogodowych przewiduje także, że alerty pogodowe przed silnym wiatrem mogą być wydane w niedzielę 1 stycznia. Ponownie miały by one obowiązywać głównie na Wybrzeżu, ale także i w Bieszczadach. IMGW przewiduje, że wydane zostaną alerty pierwszego stopnia.

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje w sytuacji, w której istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska. Prognozę zagrożeń z kolei publikuje się w sytuacji, gdy prognozowane są groźne warunki pogodowe w perspektywie kilku najbliższych dni. W przypadku oblodzenia, podobnie jak marznących opadów, czy mgły, obowiązuje tylko jeden stopień zagrożenia – stopień pierwszy, oznaczony kolorem żółtym. Dla pozostałych zjawisk IMGW wykorzystuje trzystopniową skalę zagrożenia, zależną od siły zjawiska.

Silny wiatr – jak się przygotować?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza możliwe zagrożenie dla życia i mienia. Jest to jednak prognoza zagrożeń, a więc przewidywany stan meteorologiczny. Dlatego tak istotne jest, aby być odpowiednio przygotowanym. Silny wiatr oznacza liczne utrudnienia w komunikacji, przerwy w dostawach prądu, uszkodzenie mienia czy zagrożenie dla życia i zdrowia. W czasie obowiązywania alertu starajmy się ograniczyć przebywanie poza budynkami. W czasie najsilniejszych porywów nie przebywajmy na poddaszach, w parkach, lasach czy pod obiektami, które wiatr może uszkodzić czy przewrócić. Miejmy w gotowości latarki na wypadek awarii prądu, naładujmy też telefony. Jeśli to możliwe, przełóżmy podróże w zagrożonych obszarach, zwłaszcza jeśli podróżujemy samochodem.

Należy liczyć się z opóźnionymi czy odwołanymi lotami, czy utrudnieniami komunikacyjnymi. Miejmy więc w zanadrzu plan alternatywnego dotarcia do celu bądź pobytu innymi niż docelowym miejscu. Przede wszystkim jednak zachowajmy zdrowy rozsądek, nie panikujmy i śledźmy oficjalne komunikaty. Niestety znaczna część mediów podsyca tylko atmosferę strachu w czasie, gdy jest to niewskazane. Pamiętajmy że wiążące i rzetelne informacje przekazywane są oficjalnymi kanałami IMGW czy samorządów. Również i my, wraz z Siecią Obserwatorów Burz, przekazujemy sprawdzone, wiarygodne i pozbawione elementu straszącego komunikaty meteorologiczne.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / IMGW / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group