Rekordy ciepła padały jeden po drugim! Najcieplejszy Nowy Rok w historii pomiarów w PolsceRekordy ciepła padały jeden po drugim! Najcieplejszy Nowy Rok w historii pomiarów w Polsce

Początek roku był pod względem termicznym szokujący. Rekordy ciepła najpierw dla grudnia a potem dla stycznia padały jeden po drugim. Nie dość, że modele pogodowe zaniżyły faktyczną temperaturę, to jeszcze zbliżyła się ona do niemal letnich wartości. Także nocami na zachodzie było bardzo ciepło. Nowym rekordem temperatury dla stycznia jest od wczoraj (1 stycznia 2023) 19 stopni Celsjusza.

Spodziewaliśmy się bardzo ciepłego początku roku. Prognozy nie przewidywały jednak, że zostanie pobitych tak wiele rekordów temperatury. To niestety nic dobrego, chociażby dlatego, że obudziły się pszczoły, a niektóre rośliny zaczęły pączkować. W najbliższych dniach czeka nas jednak powrót zimowej i mroźnej aury. Nie widać też temperatur powyżej 10 stopni Celsjusza.

Rekordy ciepła padały jeden po drugim!

Zarówno 31 grudnia 2022 jak i 1 stycznia 2023 były rekordowo ciepłe. Jak się jednak okazało, zdecydowanie cieplejszy w części kraju był Nowy Rok. Jęzor ciepła, który wdarł się między innymi do Polski, przyniósł historycznie wysokie temperatury. Warto także dodać, że w Polsce było cieplej niż chociażby w Grecji. Absolutny rekord ciepła dla stycznia bity był trzykrotnie. Ostatecznie na stacjach Korbielów i Jodłownik zanotowano 19 stopni Celsjusza.

Ciepło sprawiło, że obudziły się pszczoły. Co nie dziwi, zaskoczyło to bardzo wielu ludzi.

https://twitter.com/rgd__89/status/1609554577048625154?s=20

Co nas czeka w kolejnych dniach?

W bieżącym tygodniu panować będzie dynamiczna aura. Wpływ na nią będą miały kolejne układy niskiego ciśnienia, które przewędrują w bliskiej odległości od Polski, a według niektórych wyliczeń, część z nich przejdzie bezpośrednio przez nasz kraj. Spadnie też temperatura, przynajmniej w centrum, na północy, wschodzie i południowym- wschodzie. Nie braknie także opadów. W piątek w części kraju pojawią się intensywne opady śniegu, ale zaraz za nimi padać będzie deszcz.

Zdecydowanie więcej w tym temacie piszemy tutaj:

Prognoza tygodniowa: 2-8.01.2022

Grafika ilustracyjna:  infoclimat.fr / meteomodel.pl / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group