Silny wiatr na południu Polski. Są alerty pogodowe drugiego stopniaSilny wiatr na południu Polski. Są alerty pogodowe drugiego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty pogodowe pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. W kolejnych godzinach w południowej Polsce ponownie dominować będzie dynamiczna aura. Miejscami wiatr w porywach może osiągać i przekraczać 100- 110 km/h. Gdzie obowiązują alerty 2 stopnia?

IMGW wydał alerty pogodowe przed silnym wiatrem. Alerty obowiązują w południowej Polsce, obejmując swoim obszarem przede wszystkim obszary górskie. Pierwsze ostrzeżenia będą obowiązywać od godziny 12:00. W kolejnych dniach IMGW planuje wydawanie następnych ostrzeżeń i alertów pogodowych.

Silny wiatr na południu Polski. Są alerty pogodowe

W związku z prognozowanym silnym wiatrem, IMGW wydało alerty pogodowe. Zdecydowano się na uwzględnienie alertów pogodowych pierwszego i drugiego stopnia.

Alerty drugiego stopnia obowiązują w południowych powiatach województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Jak czytamy w ostrzeżeniu, prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 110 km/h, z kierunków południowych.

Ostrzeżenie obowiązuje od czwartku 2 listopada 2023 roku od godziny 12:00 do piątku, 3 listopada 2023 roku do godziny 20:00. 

Alerty pierwszego stopnia obowiązują w południowych powiatach województwa dolnośląskiego, opolskiego i w śląskiego. Jak czytamy w ostrzeżeniu, prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z południa.

Ostrzeżenie obowiązuje od czwartku 2 listopada 2023 roku od godziny 11:00 do piątku, 3 listopada 2023 roku do godziny 12:00. W niektórych miejscach ostrzeżenie wygasa nieco wcześniej. 

silny wiatr na południu polski
Alerty pogodowe IMGW. Źródło: meteo.imgw.pl

Prognoza zagrożeń IMGW

W kolejnej części bieżącego IMGW nadal przewiduje wydawanie ostrzeżeń pogodowych dla sporej części Polski. Ostrzeżenia będą dotyczyć prognozowanego, silnego wiatru, a także intensywnych opadów deszczu.

silny wiatr na południu polski
Prognoza zagrożeń pogodowych IMGW. Źródło: meteo.imgw.pl

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje w sytuacji, w której istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska. Prognozę zagrożeń z kolei publikuje się w sytuacji, gdy prognozowane są groźne warunki pogodowe w perspektywie kilku najbliższych dni. W przypadku oblodzenia, podobnie jak marznących opadów, czy mgły, obowiązuje tylko jeden stopień zagrożenia – stopień pierwszy oznaczony kolorem żółtym. Dla pozostałych zjawisk IMGW wykorzystuje trzystopniową skalę zagrożenia, zależną od siły zjawiska.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group