Sztorm Ciarán nad EuropąCiarán dotarł do Europy. Ponad milion osób bez prądu

Niszczycielski cyklon Ciarán, zgodnie z prognozami, uderzył nad ranem w Wyspy Brytyjskie i północną Francję. Kilkumetrowe fale, wiatr wiejący ponad 200 km/h, oraz burze z gradem to tylko część gwałtownych zjawisk z nim związanych. Układ nadal jest niebezpieczny, a jego wpływ rozszerza się na Europę środkową, w tym na Polskę.

Siedem osób nie żyje a setki tysięcy nadal jest bez prądu po przejściu głębokiego niżu Ciarán nad Wyspami Brytyjskimi i Francją. W szczytowym momencie porywy wiatru dochodziły lokalnie do ponad 200 km/h. Fale wysokie na nawet 10 metrów uderzały w wybrzeża Bretanii i południowej Anglii. Odwołanych zostało dziesiątki lotów, nie kursowały promy i pociągi. Sztorm przyniósł też silne burze, z których część niosła grad o średnicy ponad 5 cm. Choć układ osłabł i przeniósł się nad Morze Północne, to nadal będzie on stanowił poważne zagrożenie w wielu regionach Europy.

Niż Ciarán – liczne szkody, siedem osób nie żyje

Huraganowy wiatr, jaki przyniósł Ciarán spowodował liczne szkody, głównie na północy Francji, oraz południu Anglii. Najsilniejsze porywy wystąpiły na wybrzeżu Bretanii. Na przylądku Pointe du Raz niedaleko Brestu zanotowano poryw o prędkości aż 207 km/h. Na wielu stacjach padły rekordy wszech czasów prędkości wiatru. Na Kanale la Manche i na Atlantyku fale miały do 10 metrów. Dodatkowo nad Francją przeszły silne burze, niosące grad o średnicy przeszło 5 cm, niszczące porywy wiatru, oraz nawalne opady.

Według obecnych informacji siedem osób zginęło w skutek wichury we Francji i Wielkiej Brytanii. Tylko we Francji bez prądu było około 1,4 mln odbiorców. British Airways odwołało ponad 30 lotów, problemy notowały też inne linie, takie jak KLM, EasyJet czy Ryanair. Nie kursowały też promy, a pociągi i autobusy notowały opóźnienia. W wielu miejscach sztorm spowodował także poważne szkody w strefie brzegowej, w tym zalania przez fale morskie, czy spiętrzenie sztormowe. Choć najgorzej było we Francji i Wielkiej Brytanii, skutki wichury odczuły też Hiszpania, Portugalia, Dania czy kraje Beneluxu. Mocno wiało także w Norwegii i Niemczech.

Sztorm ominie Polskę, ale odczujemy jego skutki

Choć sam cyklon Ciarán nie dotrze do Polski, to już możemy odczuć jego bliskość. Napływająca dzięki niemu cieplejsza masa powietrza zapewniła nam pogodny czwartek. Aura jednak się znacznie zmieni w piątek. Znajdziemy się wówczas w zasięgu frontu, powiązanego z niżem Ciarán. Jego centrum znajdzie się wówczas nad Morzem Północnym, choć rozległy system frontalny będzie się rozciągał od południowej Skandynawii, przez Bałtyk i Europę Środkową, po środkowe Morze Śródziemne i północno-zachodnią Afrykę. Dodatkowo na froncie wytworzyć się ma niż wtórny, który około południa w piątek znajdzie się nad Czechami i będzie nadal przemieszczał się na północ, przechodząc przez Polskę.

Nad naszym krajem w piątek i sobotę wystąpią intensywne opady deszczu, miejscami także burze, oraz silny wiatr. Najmocniej ma wiać w górach, jednak w całym pasie centralnym również będzie wietrzne. Deszcz z kolei będzie lokalnie intensywnie padał w całym kraju. Burze z kolei mogą wystąpić na ścianie wschodniej. Za frontem napłynie chłodniejsza masa powietrza, w której aura zacznie się uspokajać. Niżowa, dynamiczna pogoda powróci jednak od niedzieli.

 

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group