Potężny cyklon Ciarán uderzy wieczorem w EuropęPotężny cyklon Ciarán uderzy wieczorem w Europę

Już tylko godziny dzielą nas od póki co najsilniejszej wichury tego sezonu w Europie Zachodniej. Dziś wieczorem i w nocy do Francji i Wysp Brytyjskich dotrze cyklon Ciarán, przynosząc porywy wiatru dochodzące nawet do 190 km/h. Układ będzie miał wpływ na aurę w znacznej części Europy, w tym w Polsce. Pogoda będzie jednak nieporównywalnie spokojniejsza w naszej części kontynentu.

Sezon głębokich niżów na północnym Atlantyku trwa w najlepsze. Pierwsze, silne wichury dotarły już do Europy, a kolejne na pewno pojawią się w kolejnych tygodniach. Najsilniejszy do tej pory sztorm już dziś wieczorem dotrze do Europy zachodniej. Cyklon Ciarán, który od kilku dni przewidywały modele pogodowe jest już o kilka godzin od starego kontynentu. Przyniesie niszczące porywy wiatru głównie we Fracji i Anglii, choć jego wpływ odczuje praktycznie cała Europa.

Niszcząca wichura zbliża się do Francji

Cyklon Ciarán już dziś wieczorem i w nocy uderzy w północno-zachodnie wybrzeża Francji i południowe brzegi Anglii. Choć centrum niżu (954 hPa w momencie wejścia nad ląd) dotrze do brzegów Wielkiej Brytanii w okolicach miasteczka Porthcurno, to najsilniejszy wiatr prognozowany jest w rejonie francuskiego portowego miasta Brest. Prognozowane porywy sięgną 170 km/h, a według modeli wysokiej rozdzielczości, nawet 190 km/h. Główne uderzenie zacznie się krótko po północy, z najsilniejszymi podmuchami nad francuską wyspą Ouessant nad ranem w czwartek (2.11.). Jednocześnie wichura osiągnie apogeum nad Kanałem La Manche, zwłaszcza na północy Francji, czy na wyspach Jersey i Guernsey. Dodatkowo prognozowane są burze, lokalnie gwałtowne, mogące nieść niszczące porywy szkwałowe, liczne wyładowania, a nawet trąby powietrzne.

Z biegiem dnia w czwartek niż będzie się początkowo pogłębiał, a następnie wypełniał. Spadnie przez to prędkość wiatru, choć nadal ma bardzo mocno wiać na południu i wschodzie Anglii, północnym wybrzeżu Francji, czy na południu Walii. Układ przemieści się pod koniec dnia nad Morze Północne, przynosząc kolejną falę silnego wiatru w Anglii, nad wschodnim wybrzeżem Zatoki Biskajskiej, oraz nad wybrzeżem Beneluksu, Danii i południowej Norwegii. Jednocześnie nad północnymi Włochami pojawić się ma niż wtórny, który będzie miał bezpośredni wpływ na pogodę w naszej części Europy.

Cyklon Ciarán zmieni pogodę w Polsce

Wspomniany niż, mający się uformować nad północnymi Włochami, ma przynieść także w Polsce intensywne opady. Padać będzie już w nocy z czwartku na piątek, jednak większość deszczu nadejdzie nad nasz kraj w piątek. Początkowo silny deszcz pojawi się na zachodzie kraju, później na południu i wschodzie. Nie wykluczone będą też burze, jednak nie będą one silne. Będzie też mocno wiało – w głębi kraju porywy sięgną miejscami powyżej 70 km/h, a w górach powieje ponad 100 km/h.

cyklon Ciarán
Prognozowane zachmurzenie i opady na najbliższe dni. Model: ECMWF

W kolejnych dniach ponownie wystąpią opady i silny wiatr związany z następnymi niżami, wędrującymi znad Atlantyku. Nie będą jednak tak intensywne jak Ciarán, ani w naszej, ani w zachodniej części Europy. Będziemy o nich informować na łamach IncusMeteo.

Grafika ilustracyjna : windy.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group