Silny wiatr na północy w weekend. Na Bałtyku sztormSilny wiatr na północy w weekend. Na Bałtyku sztorm

W weekend na północy spodziewany jest silny wiatr. Na Bałtyku może wystąpić sztorm. To kolejna zmiana w pogodzie, która czeka nas w najbliższych dniach. Gdzie wiać będzie najmocniej? Ile wiatr osiągnie w porywach? Sprawdzamy szczegółową prognozę na najbliższe dni. 

Po krótkim, ale silnym ociepleniu na przełomie zeszłego i obecnego tygodnia, temperatury ponownie spadają. Chłodniejszy trend utrzyma się do weekendu, kiedy to system frontów najpierw ponownie podniesie temperaturę w Polsce, a następnie sprowadzi ochłodzenie. Przyniesie je front chłodny z opadami i możliwymi burzami. Wraz ze zwiększeniem się dynamiki w atmosferze, do części kraju wróci także silny wiatr. Najbardziej odczują go mieszkańcy północnej Polski. Na Bałtyku spodziewany jest sztorm. W związku z tym mogą pojawić się ostrzeżenia pogodowe.

Silny wiatr na północy w weekend. Sztorm na Bałtyku

W weekend znajdziemy się w strefie oddziaływania niżu znad Skandynawii. Związane z nim fronty atmosferyczne przyniosą początkowo krótkie ocieplenie, oraz przelotne opady, a następnie ochłodzenie. Front chłodny, który przejdzie najpewniej w ciągu dnia w niedzielę, może sprowadzić lokalne burze. Na pewno jednak związane z nim będą jednak opady deszczu, oraz spadek temperatur w okolice 10-14 stopni w dzień i zaledwie kilku stopni na plusie nocami.

W najbliższą niedzielę w północnej Polsce spodziewamy się dodatkowo silnego wiatru. W porywach może powiać d0 70-80 km/h, a na Wybrzeżu porywy mogą być jeszcze wyższe. Mocniej może też powiać na wysoczyznach wschodnich Kaszub, między innymi w zachodnich dzielnicach Trójmiasta, czy nad gdańskim lotniskiem. Wszystko to za sprawą zdecydowanie większej dynamiki nad naszą częścią kontynentu. Najpewniej zostaną wydane stosowne ostrzeżenia. Bardzo możliwe, że jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, wiatr na Wybrzeżu wyrządzać będzie punktowe szkody.

silny wiatr weekend sztorm
Prognozowane porywy wiatru w niedzielę. Model: ECMWF

Do niedzieli czeka nas jeszcze kilkanaście aktualizacji modeli pogodowych. Sytuacja może nadal ulec zmianie – zarówno może mieć groźniejszy jak i łagodniejszy przebieg.

Silny wiatr w weekend. Sztorm. Wideo

O zmianach w najbliższych dniach mówi także zaprzyjaźniony z nami Paweł Błaszkowski. Podobnie jak my, wspomina także o burzach i o silnym wietrze.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group