Silny wiatr. Jak się zachować? Jakie są zasady bezpieczeństwa?Silny wiatr. Jak się zachować? Jakie są zasady bezpieczeństwa?

Silny wiatr zawsze jest zagrożeniem. Jak powinnyśmy się do niego przygotować aby jego skutki dotknęły nas w najmniejszym stopniu? Co powinniśmy zrobić przed, w trakcie i po przejściu wichury? Kogo informować o ewentualnych szkodach i uszkodzeniach? Jakie są zasady bezpieczeństwa? Szczegóły znajdziecie w naszym artykule. 

Okres jesienno- zimowy to czas, kiedy w Europie regularnie pojawiają się głębokie układy niskiego ciśnienia. To one wraz z frontami atmosferycznymi przynoszą okresy z opadami – deszczu czy deszczu ze śniegiem i samego śniegu. W niektórych przypadkach, wędrujące znad Atlantyku cyklony mają zdecydowanie niższe ciśnienie. Najczęściej to one przynoszą w Polsce silny i bardzo silny wiatr. Szczególnie głębokie niże, takie jak pamiętny “KSAWERY” nazywamy orkanami. Przynoszą one huraganowy wiatr, powodując liczne i poważne szkody materialne, pozbawiając dostaw prądu i zagrażając życiu i zdrowiu.

Jak przygotować się przygotować na wystąpienie silnego wiatru?

silny wiatr jak się zachować

Wichura. Jak się przygotować? Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

  • usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie;
  • zamknij okna i drzwi, jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz;
  • przygotuj oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii;
  • zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
  • znajdź bezpieczne miejsce dla swojego pojazdu – nie parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.

Podczas wichury:

  • nie wychodź na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne;
  • jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia;
  • nie zatrzymuj się pod drzewami, wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru;
  • nie korzystaj z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia;
  • zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Po wichurze:

  • poinformuj odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne, gazowe oraz inne właściwe służby) o zdarzeniach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi;
  • pomóż osobom rannym i poszkodowanym – udziel im pierwszej pomocy;
  • uważaj na leżące lub zwisające przewody elektryczne, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj i nie próbuj ich samodzielnie usuwać;
  • zrób zdjęcia zniszczeń w Twoim domu (budynku i wyposażenia), gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej;
  • wezwij służby techniczne, uprzednio wyłączając gaz i elektryczność w przypadku gdy zobaczysz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji.

Instrukcja powstała na podstawie wytycznych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Redakcja IncusMeteo zachęca do śledzenia oficjalnych, oraz sprawdzonych prognoz i ostrzeżeń pogodowych, aby otrzymać rzetelne, merytoryczne i nie nastawione na sensację komunikaty.

Grafika ilustracyjna: radioolsztyn.pl / RCB / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group