Silny wiatr w weekend. W porywach może znacznie przekroczyć 100 km/hSilny wiatr w weekend. W porywach może znacznie przekroczyć 100 km/h

W weekend wystąpi silny wiatr. Od kilku dni modele pogodowe informują o nadciągającym cyklonie, w zasięgu którego znajdzie się nasz kraj. Choć są to nadal wstępne wyliczenia, część z nich można uznać za niepokojące, stanowiące potencjalne zagrożenie. Na północy prędkość wiatru w porywie mogła by znacznie przekroczyć 100 km/h. Mogą pojawić się też burze. Specjalnie dla Was sprawdzamy najnowsze wyliczenia modeli pogodowych. W kolejnych dniach będziemy na bieżąco informować o tym, co może się wydarzyć w weekend pod względem silnego wiatru.

Niemal rok po ostatnim poważnym incydencie związanym z wędrówką nurkujących cyklonów, w tym niszczącego niżu XANDRA, w Polsce ponownie pojawi się silny wiatr. Jeśli modele numeryczne nie zmienią swych wyliczeń co do trajektorii wędrującego niżu, będzie to potencjalnie najgroźniejszy układ w trwającym nadal sezonie jesienno- zimowej wędrówki nurkujących cyklonów atlantyckich.

Silny wiatr w weekend. W porywach ponad 100 km/h

Modele pogodowe od kilku dni podtrzymują, że w Polsce pojawi się silny wiatr. Cały czas jednak nie jest pewne, jak będzie silny i gdzie wiać będzie najmocniej. Jedno jest jednak pewne – wędrujący ku nam nurkujący cyklon (niż) może być najsilniejszym w tegorocznym sezonie. Cyklon przyniesie też opady – związane one będą z frontami atmosferycznymi. Lokalnie może zagrzmieć, choć trudno jeszcze dokładnie wskazać, gdzie burze się pojawią i jakiej będą siły.

Aktualne (godzina 11:00, 15 lutego 2023 r.) wyliczenia modeli pogodowych nieco się od siebie różnią. Model GFS sugeruje zdecydowanie silniejsze porywy, mogące osiągać 110-120 km/h na Wybrzeżu. Nieco bardziej w głąb kraju będzie to już 90-100 km/h. Warto wspomnieć też o porywach związanych z konwekcją – te mogą przekraczać szacunki modeli numerycznych. To nadal bardzo silny wiatr, który może zagrażać życiu i zdrowiu, a także wyrządzać szkody – łamać drzewa czy uszkadzać linie energetyczne. Najsłabszego wiatru można się spodziewać na południu Polski. Także tu jednak będzie on odczuwalny – jego prędkość w porywie może przekraczać 70 km/h.

silny wiatr weekend porywy wiatru
Prognozowane porywy wiatru w piątek i sobotę. Model: GFS

Europejski model pogodowy- ECMWF nieco złagodził swoje wcześniejsze przewidywania. Obecnie według jego wyliczeń na Wybrzeżu wiatr miałby osiągnąć 100-110 km/h. Zdecydowanie spokojniej miało by być także w głębi lądu. Im dalej na południe, tym słabsze podmuchy. Oczywiście, także w tym przypadku, najmocniej wiać będzie w północnej Polsce. Nadal jednak możliwe będą silne opady, w praktycznie całym kraju i tu zmian w stosunku do modelu GFS jest niewiele. Sytuacja jest jak najbardziej rozwojowa. W kolejnych aktualizacjach wyliczenia powinny się stabilizować i być coraz bardziej miarodajne.

silny wiatr weekend porywy wiatru
Prognozowane porywy wiatru w piątek i sobotę. Model: ECMWF

Tak wygląda prognozowana sytuacja baryczna na sobotę, 18 lutego:

silny wiatr weekend baryczna
Prognozowana sytuacja baryczna w sobotę, 18 lutego 2023 r. Źródło: DWD

Na Bałtyku możliwy silny sztorm

Wraz z pojawieniem się silnego wiatru, na Bałtyku wystąpi sztorm. Nie wykluczone, że sam sztorm osiągnie 9-10 w skali Beauforta, być może więcej, w przypadku, gdy centrum niżu znajdzie się bliżej naszego kraju. Tak silny wiatr skutecznie utrudnia żeglowanie po wodach naszego morza, a w niektórych przypadkach całkowicie je uniemożliwia. Może on powodować czasowe zamknięcia portów, ale także powodować poważne szkody na wybrzeżu.

Jak zawsze zachęcamy do zachowania szczególnej ostrożności w czasie przechodzenia przez nasz kraj wichury. Wraz z zespołem Sieci Obserwatorów Burz na bieżąco monitorujemy kolejne wyliczenia modeli pogodowych. Wydawane będą ostrzeżenia, a w razie konieczności prowadzona będzie relacja live na https://obserwatorzy.info i w mediach społecznościowych. Zachęcamy także do raportowania aktualnej sytuacji pogodowej w Waszych okolicach. Informacje te docierają za pomocą interaktywnej mapy i aplikacji Monitor Burz, stworzonych przez Sieć Obserwatorów Burz, do szerokiego grona odbiorców, pomagając między innymi odpowiednio się zabezpieczyć przed groźną pogodą i śledzić przebieg groźnych zjawisk pogodowych w Polsce.

Redakcja IncusMeteo jak zwykle zachęca do weryfikacji krzykliwych i “clickbaitowych” prognoz, które mają na celu przestraszenie, a nie informowanie o tym, co może a co nie może się wydarzyć. Niestety znaczna część mediów podsyca tylko atmosferę strachu w czasie, gdy jest to niewskazane. Pamiętajmy że wiążące i rzetelne informacje przekazywane są oficjalnymi kanałami IMGW czy samorządów. Również i my, wraz z Siecią Obserwatorów Burz, przekazujemy sprawdzone, wiarygodne i pozbawione elementu straszącego komunikaty meteorologiczne.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group