Cyklon ULF zmierza do Polski. Wiatr w porywach osiągnie 110-120 km/hCyklon ULF zmierza do Polski. Wiatr w porywach osiągnie 110-120 km/h

Cyklon ULF, o którym już wspominaliśmy, przyniesie silny wiatr. W prognozach nadal możliwe są porywy do 110 – 120 km/h. Silnie wiać będzie także w głębi kraju. Dodatkowo spodziewamy się powstania układu liniowego z dość aktywnymi elektrycznie burzami, oraz jeszcze silniejszymi porywami w jego obrębie. Nadal są to wyliczenia niepokojące, a prognozowane porywy wiatru mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia.

Niemal rok po ostatnim poważnym incydencie związanym z wędrówką nurkujących cyklonów, w tym niszczącego niżu XANDRA, w Polsce ponownie pojawi się silny wiatr. Jeśli modele numeryczne nie zmienią swych wyliczeń co do trajektorii wędrującego niżu, będzie to potencjalnie najgroźniejszy układ niskiego ciśnienia w trwającym nadal sezonie jesienno- zimowej wędrówki nurkujących cyklonów atlantyckich. Kolejne aktualizacje podtrzymują wcześniejsze wyliczenia – czeka nas dynamiczny okres.

Cyklon ULF. Silny wiatr do 110-120 km/h i burze

W kolejnych aktualizacjach swoich wyliczeń, modele nieco osłabiły prognozowane porywy wiatru. Prognozowane wartości nadal są jednak wysokie i bardzo wysokie. Na Wybrzeżu w porywach zobaczymy do 120 km/h, na północy nawet do 100, a nieco dalej na południe i ku centrum powieje do 90 -100 km/h. W przypadku przechodzenia liniowej strefy burz, wiatr pochodzący z konwekcji będzie zdecydowanie silniejszy, potencjalnie niszczący. Cyklon ULF nie przejdzie bezpośrednio nad naszym krajem, jednak ciśnienie spadnie do 995-998 hPa. Poza burzami pojawi się niewielkie ryzyko wystąpienia trąb powietrznych.

Tak wyglądają obecnie wyliczenia modelu GFS na najbliższe dni:

cyklon ulf wichura silny wiatr
Prognozowane porywy wiatru w piątek i sobotę. Model: GFS

Pierwsze uderzenie silnego wiatru pojawi się już w piątek późnym popołudniem. Apogeum spodziewamy się w nocy z piątku na sobotę. W sobotę wiatr będzie powoli słabnąć, jednak nadal może stanowić spore zagrożenie.

Tak obecnie sytuację widzi model ECMWF. On także nieco zelżał w swoich wyliczeniach.

cyklon ulf wichura silny wiatr
Prognozowane porywy wiatru w piątek i sobotę. Model: ECMWF

Razem z niżem ULF pojawią się też opady deszczu, lokalnie silne. Towarzyszyć im mogą burze, dość aktywne elektrycznie jak na tą porę roku. Pierwsza porcja opadów pojawi się w piątek, kolejne w sobotę i niedzielę:

cyklon ulf opady burze
Prognozowane zachmurzenie i opady na piątek i sobotę w Polsce. Model: ECMWF

IMGW planuje wydać alert 3 stopnia

IMGW (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) planuje wydać powiatach nadmorskich ostrzeżenie najwyższego, trzeciego stopnia. To tam prognozowany jest najsilniejszy wiatr, a na Bałtyku sztorm, nawet do 12 w skali Beauforta. Trzeci stopień ostrzeżenia oznacza, że pogoda może powodować poważne, rozległe szkody, a także stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia.

cyklon ulf silny wiatr
Prognoza zagrożeń IMGW na piątek i sobotę. Źródło: meteo.imgw.pl

Tak silny wiatr niemal na pewno spowoduje liczne szkody, zarówno rozproszone, jak i na znacznym obszarze. Należy przygotować się na długotrwałe przerwy w dostawach prądu, oraz utrudnienia komunikacyjne. Możliwe będzie zawieszenie połączeń promowych i lotniczych, oraz poważne opóźnienia, bądź przekierowania lotów. Podróż drogą lądową również może być utrudniona, szczególnie dalekodystansowa. Braki prądu i powalone drzewa mogą czasowo sparaliżować kolei i komunikację miejską. Silne porywy mogą uszkadzać bądź zrywać dachy, łamać gałęzie, a nawet powalać całe drzewa. Obiekty o dużej powierzchni i słabej konstrukcji mogą zostać porwane przez wiatr i zniszczone. Istnieje realne zagrożenie dla życia i zdrowia.

Burze mogą potęgować opisane szkody, zwłaszcza wiatrowe. Spodziewany na Bałtyku sztorm może powodować zniszczenia w pasie nadmorskim, oraz cofkę na rzekach i kanałach strefy brzegowej.

Zalecamy zachować szczególną ostrożność, odwołać wszelkie, zbędne aktywności na zewnątrz, oraz przełożyć podróże międzymiastowe na inny okres. Należy przygotować się na długotrwałe, nawet kilkudniowe przerwy w dostawach prądu, oraz znaczne utrudnienia komunikacyjne, zwłaszcza na obszarach objętych najwyższym stopniem zagrożenia.

Zachęcamy także do śledzenia bieżących komunikatów meteorologicznych i jeśli to możliwe do pozostania w domach.

Redakcja IncusMeteo jak zawsze zachęca do weryfikacji krzykliwych i “clickbaitowych” prognoz i nagłówków, które mają na celu przestraszenie, a nie informowanie o tym, co może a co nie może się wydarzyć. Niestety znaczna część mediów podsyca tylko atmosferę strachu w czasie, gdy jest to niewskazane. Pamiętajmy że wiążące i rzetelne informacje przekazywane są oficjalnymi kanałami IMGW czy samorządów. Również i my, wraz z Siecią Obserwatorów Burz, przekazujemy sprawdzone, wiarygodne i pozbawione elementu straszącego komunikaty meteorologiczne.

Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group