Ciepły weekend z przelotnymi opadami i burzami- prognozaCiepły weekend z przelotnymi opadami i burzami- prognoza

Drugi pełny weekend sierpnia będzie ciepły, z przelotnymi opadami, a lokalnie i burzami. Cieplej będzie na południu Polski, chłodniej z kolei na północy. Nie będzie też kolejnej fali “morderczych” upałów, co ponownie sugerowały niektóre media próbując wywołać sensację. Szczegóły znajdziecie jak zawsze w naszej prognozie weekendowej.

Miniony tydzień był stosunkowo spokojny. Dość silne burze pojawiły się jednak we wtorek. Wystąpiły też kolejne zalążki trąb lądowych i wodnych. Warto jednak zaznaczyć, że podobnie, jak w zeszłym roku, początek sierpnia daje odpocząć od upałów i bardzo gwałtownych zjawisk pogodowych.

Ciepła i lokalnie burzowa sobota

Pierwszy dzień kolejnego weekendu sierpnia będzie ciepły, ale i miejscami pochmurny. Na południowym wschodzie spodziewamy się rozwoju chmur cumulonimbus, przynoszących przelotne opady i burze. Towarzyszyć im będą przelotne, ale dość obfite opady deszczu, oraz możliwy grad. Najwięcej przejaśnień pojawi się w południowej i południowo zachodniej połowie Polski. Sporo chmur zalegać będzie na północy. W nocy bez opadów, z większą ilością przejaśnień.

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 14 sierpnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 14 sierpnia 2021 r. Model: ECMWF

Termometry wskażą od 20 stopni na północy i częściowo północnym wschodzie, przez 24, 25 w centrum, po 28, lokalnie 29 stopni na południu kraju. Granica upału może zostać przekroczona jedynie na krańcach południowych Polski. Nic nie wskazuje na to, żeby wyższa temperatura miała pojawić się na większym terenie naszego kraju. W nocy temperatura mieścić się będzie w przedziale od 14 do 18 stopni. Najcieplej będzie na południowym wschodzie.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 14 sierpnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 14 sierpnia 2021 r. Model: ECMWF

Niedziela również ciepła

Ostatni dzień mijającego tygodnia będzie na ogół dość pochmurny. Przejaśnienia pojawią się na Górnym Śląsku, w Małopolsce, a w późniejszej części dnia także na Pomorzu, Warmii i Mazurach czy na Podlasiu. Przelotnych opadów można się spodziewać na północy, a także ponownie na południowym wschodzie Polski. Także w tym drugim miejscu może ponownie lokalnie zagrzmieć. W nocy możliwy będzie przelotny deszcz na Pomorzu. W pozostałej części Polski sporo chmur z lokalnymi przejaśnieniami.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 15 sierpnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 15 sierpnia 2021 r. Model: ECMWF

Termometry wskażą podobne wartości jak w sobotę. Ponownie najcieplej będzie na południu – od 26 do 28 stopni, lokalnie nawet do 30. Im dalej na północ, tym chłodniej. W centrum termometry pokażą 24 – 26 stopni, a na północy 20- 22 stopnie. Na wybrzeżu odczuwalna temperatura może być niższa, do czego przyczyni się wiejący wiatr. W nocy od 14 stopni na północy, do 18 na południu i zachodzie.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 15 sierpnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 15 sierpnia 2021 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group