Silny mróz w Rosji. Temperatura może spaść poniżej -60 stopni CelsjuszaSilny mróz w Rosji. Temperatura może spaść poniżej -60 stopni Celsjusza

Silny mróz panuje w Rosji. Najniższą temperaturę tradycyjnie notuje się na Syberii, jednak obecnie osiąga on wartości, jakich nie widywano tam od lat. Wstępnie zakłada się, że temperatura może spaść poniżej -60 stopni Celsjusza. Absolutny rekord pochodzi z 1933 roku, kiedy w Jakucji zanotowano -67,7 stopnia Celsjusza. Uznawane jest to za najniższą potwierdzoną temperaturę w Rosji.

Choć w Europie panują głównie dodatnie temperatury, a zima niemal zapomniała o Starym Kontynencie, nie wszędzie panuje tak umiarkowana aura. Od początku roku w Rosji panuje silny mróz. Według dostępnych danych, dawno nie notowano tam tak niskich temperatur. W najbliższych dniach mróz nieco zelżeje i wycofa się jeszcze bardziej na północny- wschód.

Silny mróz w Rosji

Na Rosyjskiej Syberii od początku roku mróz osiąga poniżej -50 stopni Celsjusza. Lokalnie jest oczywiście jeszcze zimniej, do -60 stopni Celsjusza. Kilka dni temu, we wsi Żylinda zarejestrowano -61,9 stopnia. Tak zimno nie było tu od 1942 roku. Do -60 stopni zbliżyła się też temperatura w Ojmiakonie. Informuje o tym w mediach społecznościowych lokalny departament hydrometeorologii i monitoringu środowiska. Według lokalnych meteorologów, od czwartku (12 stycznia 2023 roku) w niektórych częściach Jakucji temperatura może spaść poniżej -60 stopni Celsjusza. Nie wykluczone, że termometry pokażą nawet -65 stopni. Arktyczna masa powietrza będzie się w najbliższym czasie wycofywać i mróz zelżeje.

Tak obecnie prezentuje się temperatura w tym regionie:

W Europie wczesne przedwiośnie

Do tej pory temperatura w Europie przypominała raczej wczesne przedwiośnie, a nie zimę. Taki stan rzeczy obecny będzie jeszcze przez kilka najbliższych dni. Warto jednak mieć na uwadze, że nadal mamy styczeń. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że w okolicach 22 stycznia pojawi się między innymi w Polsce ochłodzenie, a temperatury spadną w okolice zera. Nocami z kolei występować będzie mróz. Miałby także powrócić opady śniegu, lokalnie intensywne. Zima miała by dotrzeć aż do południowo- wschodniej Francji. Śnieg z kolei miałby się znajdować w niemal całej Europie Środkowej. Czy tak faktycznie będzie? Z całą pewnością będziemy o tym informować na łamach IncusMeteo.

Tymczasem poza wczesnowiosennymi temperaturami, Europie dokucza silny wiatr. Więcej o tym piszemy tutaj:

Silny wiatr w Europie. Czy zagrozi Polsce ?

Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group