Silny antycyklon nad Polską. Ciśnienie wyniesie nawet 1047 hPaSilny antycyklon nad Polską. Ciśnienie wyniesie nawet 1047 hPa

Od niedawna nad Polską występuje silny antycyklon Elisabeth. W tym tygodniu ciśnienie na poziomie morza może osiągnąć nawet 1047 hPa. Tak wysokie ciśnienie negatywnie będzie wpływać na nasze samopoczucie. Najbardziej odczują to meteopaci. Jak długo Polska znajdować się będzie pod wpływem wyżów? Wyjaśniamy. 

Kilka dni temu nad Europą Środkową nastąpiła zmiana cyrkulacji, a obecnie rozbudowuje się rozległy wyż. Dzięki niemu mamy wreszcie spokojniejszą i suchą, a nocami mroźną aurę. Głębokie niże, a więc związane z nimi ulewy, sztormy i zmienna temperatura, omijają dzięki niemu Polskę szerokim łukiem. Niestety jego obecność może odczuwać wiele osób, zwłaszcza meteopatów. Jak jednak stosunkowo niewielki nacisk powietrza może wpływać na nasze samopoczucie?

Silny antycyklon nad Polską

Znajdujący się nad Polską wyż Elisabeth to dopiero preludium wysokiego ciśnienia. W najbliższych dniach ciśnienie jeszcze wzrośnie. W szczytowym momencie nad Polską może ono wynieść nawet 1047 hPa. Ciśnienie zacznie nieco spadać w weekend. Wtedy to pojawi się front atmosferyczne i opady – śniegu z deszczem, śniegu i samego śniegu.

silny antycyklon wysokie ciśnienie
Aktualna sytuacja baryczna w Europie. Źródło; DWD

Jak reaguje ciało człowieka na zmiany ciśnienia atmosferycznego?

Ciało człowieka jest poddane nieustającemu działaniu ciśnienia atmosferycznego. Jest to dla niego bodziec, powodujący występowanie reakcji w układzie nerwowym. Gwałtowne zmiany lub utrzymujące się dłuższy czas większe odchylenie od średniej wartości tego parametru powoduje występowania negatywnych odczuć. Szczególnie silnie zmiany sytuacji barycznej, bądź potężny antycyklon odczuwają meteopaci. Do typowych objawów należą między innymi:

  • ból głowy
  • senność
  • rozdrażnienie
  • problemy z koncentracją
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi
  • zaburzenia pracy serca
  • problemy z oddychaniem

Meteopatami nazywamy grupę ludzi, których organizm jest nadwrażliwy na zmiany warunków atmosferycznych tj. ciśnienie, temperatura, wilgotność, deszcz czy silny wiatr. Choć są to głównie dzieci, osoby starsze i osoby z niskim ciśnieniem tętniczym to przyjmuje się, że znaczący wpływ na ciało w związku ze zmianą pogody odczuwa nawet 70% Polaków. Oprócz wymienionych wyżej objawów, u niektórych osób odnotowuje się nasilenie objawów innych chorób – alergii, reumatyzmu, ale także poważniejszych chorób związanych ze wszystkimi organami w naszym organizmie. Nie jest to jednak jednostka chorobowa – stąd też nie istnieją leki, mające za zadanie niwelować wpływ warunków atmosferycznych na organizm tych osób.

Możliwe jest jedynie zwalczanie występujących objawów, choć z opisu wielu osób dotkniętych tą przypadłością wynika, że najczęściej “trzeba to po prostu przetrwać”. Ważna jest także świadomość nadchodzących zmian, wtedy można dostosować swoje plany, do prawdopodobnego pogorszenia samopoczucia. Informacje na temat pogody znajdziecie na naszym portalu śledząc prognozy tygodniowe czy weekendowe.

Czy padnie rekord ciśnienia atmosferycznego w Polsce?

Aktualny rekord wysokości ciśnienia w Polsce wynosi 1054 hPa. Padł on 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach. Analizując poszczególne prognozy modeli numerycznych niemal jednoznacznie wskazują, że rekord ten pozostanie w dalszym ciągu nienaruszony.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / windy.com / opr. własne / Sieć Obserwatorów Burz
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group