Silna burza magnetyczna: Możliwe zorze nad Polską!Silna burza magnetyczna: Możliwe zorze nad Polską!

Do Ziemi nadciąga silna burza magnetyczna. To jedna z najintensywniejszych burz w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Dzięki niej już dzisiejszej nocy mogą pojawić się intensywne zorze polarne. Czy będą widoczne w Polsce? Jaka będzie pogoda? Gdzie będą najlepsze warunki do obserwacji? Szczegóły znajdziecie w naszym artykule.

Prognozy przygotowane przez NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) wskazują, że podwójne CME (ang. coronal mass ejection, koronalny wyrzut masy) uderzy w naszą planetę, przynosząc silną burzę magnetyczną klasy G3. To odpowiednik Kp7 mierzony dla stacji pomiarowych na powierzchni ziemi. Brzmi skomplikowanie? Już wyjaśniamy!

Silna burza magnetyczna

Poza widoczną gołym okiem pogodą, związaną z warunkami panującymi w dolnej części atmosfery Ziemi, mamy również tak zwaną pogodę kosmiczną. Również ona ma duży wpływ na nasze życie, zwłaszcza w obecnych czasach, zdominowanych przez nowoczesną technologię i elektryczność. W przeciwieństwie do deszczu, upałów, czy silnego wiatru, za pogodę kosmiczną odpowiada Słońce, które nieustannie emituje nie tylko światło, ale i szerokie spektrum naładowanych cząstek, czyli wiatr słoneczny. Co 11 lat następuje maksimum cyklu słonecznego, podczas którego pojawiają się silne zaburzenia w polu magnetycznym naszej dziennej gwiazdy. Te z kolei powodują wzrost prędkości tego wiatru, a czasami wręcz olbrzymie wyrzuty naelektryzowanej plazmy w przestrzeń kosmiczną. Takie wybuchy na powierzchni słońca nazywane są CME i jeśli uderzą w Ziemię, powodują burze magnetyczne.

Jeden z takich “wybuchów” nastąpił kilka dni temu, a strumień cząstek skierowany jest dokładnie na Ziemię. Obecne szacunki wskazują na burzę geomagnetyczną klasy G3, czyli umiarkowaną do silnej. Prognozowana, tak silna burza magnetyczna może przyczynić się do pojawienia się między innymi w Polsce widowiskowej zorzy polarnej. Największe szanse na spektakularne widoki będą mieli mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, czy Kanady, jednak zorze powinny być doskonale widoczne także w Skandynawii, czy na Islandii i Grenlandii. Prognoza indeksu Kp wskazuje jednak, że obserwacje zorzy będą możliwe nawet nad naszym krajem. W dużym skrócie – im wyższy indeks Kp, tym dalej od biegunów widoczna jest zorza. Aby mieszkańcy północnych krańców Polski mogli ją zaobserwować, konieczne jest Kp przynajmniej na poziomie 6,33.

prognoza indeks kp burza magnetyczna
Prognozowa indeksu Kp. Godziny podane w UTC. Źródło: https://www.spaceweatherlive.com/

Możliwe zorze w Polsce!

Prognozowana intensywność burzy magnetycznej daje duże szanse na pojawienie się zorzy polarnej, widocznej z Polski. Jednak ma mieć to miejsce najpewniej o godzinie 3 UTC, co dawało by godzinę 5:00 naszego czasu. Jak jednak zauważa Karol Wójcicki z profilu “Z Głową w Gwiazdach” prognozowanie momentu uderzenia CME jest trudne, a w omawianym przypadku mamy do czynienia aż z dwoma możliwymi burzami geomagnetycznymi. Pierwsza z nich uderzy w ciągu najbliższych godzin (noc z 30 na 31. marca), druga najpewniej w ciągu dnia w piątek (1.04). Mimo wszystko warto obserwować niebo, a także profil Karola, który zamieszcza tam najświeższe (i sprawdzone) informacje o tym co się może wydarzyć.

A jak wygląda kwestia pogody nad naszym krajem? Niestety, w większości kraju obecne będzie zachmurzenie. Szanse na zobaczenie widowiskowej zorzy nad Polską będą mieli mieszkańcy północy kraju. Najlepsze warunki powinny panować na samym Wybrzeżu, gdzie chmur będzie najmniej lub nie będzie ich wcale. Spore szanse będą też mieli mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego.

Poza zorzą, możliwe będą zakłócenia w pracy systemu GPS, czy danych z satelitów w związku z oddziaływaniem naelektryzowanych cząstek ze Słońca. Często powodują one także zmianę kształtu jonosfery Ziemi, co ma znaczący wpływ na dokładność pomiarów satelitarnych. Odpowiednio silne burze geomagnetyczne mogą też tymczasowo przesuwać biegun magnetyczny Ziemi, czasem o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów. Najsilniejsze burze z kolei mogą niszczyć systemy elektryczne, głównie transformatory. Na szczęście w najbliższej przyszłości takie zdarzenie nie nastąpi.

Tak wygląda prognozowana pokrywa chmur na godzinę 3:00 w Polsce:

chmury zorza 31.03.2022 burza magnetyczna

Grafika ilustracyjna: Jon Anders DalanUnsplash
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group