Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami na okres 31.03-2.04.2022Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami na okres 31.03-2.04.2022
Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu na okres 31.03-2.04.2022
Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu na okres 31.03-2.04.2022

Znajdujemy się w zasięgu rozległego, zasobnego w wilgoć pola niżowego znad Alp i Bałkanów. Rozbudowany system stacjonarnych frontów atmosferycznych sprawi, że nad Polską, głównie południową i centralną, pojawią się długotrwałe i intensywne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Białego puchu będzie sporo – miejscami spadnie ponad 20-30 śniegu w ciągu doby. Będzie on ciężki i mokry, przez co na drogach szybko zrobi się ślisko. Możliwe będą także przerwy w dostawach prądu, czy uszkodzenia drzew pod ciężarem śniegu.
Sytuacja pogodowa jest jednak dość niestabilna i możliwe że większość prognozowanego śniegu spadnie pod postacią deszczu, powodując podtopienia i miejscowe zalania.  Miejscami spadnie około 40-50 mm deszczu w ciągu doby, łącznie do około 70 mm wody w dwa dni. Nocami deszcz i wilgoć będą zamarzać, przez co pod warstwą śniegu może kryć się niebezpieczny lód. Podobnie z powodu dziennych roztopów i nocnych mrozów. Opady utrzymywać się będą przez większość nocy z czwartku na piątek, w piątek, oraz przez znaczną część soboty. W wielu miejscach krajobraz się zabieli, głównie w centralnej i południowej Polsce.

Ostrzeżenie przygotował zespół prognostyczny Sieci Obserwatorów Burz.
Grafika ilustracyjna: JavyGoUnsplash / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group