Sezon huraganów 2022 niebawem rusza - w prognozach możliwe pierwsza burza tropikalnaSezon huraganów 2022 niebawem rusza - w prognozach możliwe pierwsza burza tropikalna

Wraz z początkiem czerwca rozpoczyna sezonu huraganów na Atlantyku. Zdarza się jednak, że pierwsze burze tropikalne pojawiają się jeszcze w maju. W tym roku, po raz siódmy z rzędu, może rozwinąć się pierwsza, przedterminowa burza tropikalna. NHC rozpoczęło w niedzielę, 15 maja, monitorowanie ewentualnej aktywności cyklonów.

Zespół AccuWeather ds. prognoz długoterminowych, oraz grupa prognozująca burze tropikalne, od początku tego roku ostrzegają przed przedsezonową burzą tropikalną, który rozwinie się gdzieś nad wodami w pobliżu Florydy. Zespół pod kierownictwem Dana Kottlowskiego, eksperta w dziedzinie meteorologii tropikalnej i huraganów, przewiduje że tegoroczny sezon ponownie może być wyjątkowo aktywny.

Pierwsza burza tropikalna sezonu 2022

Meteorolodzy amerykańskiej firmy AccuWeather ostrzegają o możliwości powstania przedsezonowego systemu tropikalnego (burzy tropikalnej) pod koniec tego miesiąca. Burza tropikalna ma się pojawić nad północno zachodnim Morzem Karaibskim, albo nad południową Zatoką Meksykańską. Jak informuje Paul Pastelok, główny meteorolog w AccuWeather:

Od 20 do 25 maja warunki mogą stać się sprzyjające dla formacji tropikalnej (…) jedno lub dwa zaburzenia mogą przemieszczać się przez Karaiby i mogą podążać na północ w kierunku południowej Zatoki Meksykańskiej.

Kluczowymi warunkami, które mogą przygotować grunt pod pierwszą nazwaną burzę sezonu, są minimalne uskoki wiatru i wysoka temperatura wody w oceanie.

Przewiduje się, że uskok wiatru będzie stosunkowo niski w tej strefie po połowie maja, a z klimatologicznego punktu widzenia od Karaibów po południową Zatokę Perską jest głównym obszarem do obserwacji rozwoju tropikalnego do czerwca – powiedział Pastelok.

Kiedy uskok wiatru, czyli nagły wzrost prędkości lub zmiana kierunku wiatru z wysokością jest niewielka, wody są ciepłe i dostępne jest dużo wilgoci, słaby obszar niskiego ciśnienia może przeistoczyć się w burzę tropikalną. W sprzyjających warunkach, takie formacje mogą nasilić się i stać się huraganem. A ciepłej wody nie brakuje w tej części basenu atlantyckiego.

Wody na tym odcinku od Karaibów do południowej Zatoki są jednymi z najcieplejszych w całym basenie i są nawet o kilka stopni powyżej średniej – powiedział meteorolog AccuWeather Brandon Buckingham.

Wyjątkowo ciepłe wody na Karaibach

Temperatura wody od Karaibów po południowo wschodnią Zatokę Meksykańską wahają się obecnie w okolicach maksymalnych wartości z analogicznego okresu w latach 80. Oznacza to, że są one powyżej minimalnego progu dla rozwoju burz tropikalnych, który wynosi 77°F (około 22°C). Choć formacja może być potencjalnie niebezpieczna, wbrew pozorom na przejściu burzy tropikalnej mogą skorzystać niektóre części Florydy. Jak zauważył Pastelok niezwykle potrzebne są tam opady deszczu.

Jeżeli rozwinie się słaba burza tropikalna i będzie wędrowała w pobliżu Florydy, oraz nie wytworzy powodzi, to nie musi być ona taką straszną rzeczą- powiedział Pastelok, dodając: Część południowej Florydy jest dotknięta umiarkowaną lub ciężką suszą, co może w późniejszym czasie doprowadzić do pożarów. Jeden z nich niedawno strawił ponad 23 000 akrów w Everglades.

Sezon huraganów na Atlantyku oficjalnie rozpoczyna się 1 czerwca. Ta tradycyjna data coraz rzadziej pokrywa się z rzeczywistością, bowiem w ciągu ostatnich siedmiu lat już pod koniec maja pojawiała się pierwsza nazwana burza. Jest to jeden z czynników, które skłoniły urzędników National Hurricane Center do rozważenia przeniesienia oficjalnego początku sezonu huraganów na Atlantyku. W zeszłym roku pierwsza burza tropikalna – Ana powstała bowiem już 22 maja.

Wstępna prognoza na dni 20-25 maja. Możliwe pojawienie się burzy tropikalnej. Źródło: AccuWeather
Wstępna prognoza na dni 20-25 maja. Możliwe pojawienie się burzy tropikalnej. Źródło: AccuWeather

Pierwsze imię dla burzy tropikalnej w sezonie huraganów 2022 to Alex. Jeżeli w najbliższych dniach faktycznie nad północno zachodnimi Karaibami lub południowym wybrzeżem Zatoki Meksykańskiej powstanie taki układ, to otrzyma on właśnie tą nazwę.

 

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group