Chłodniej ale z licznymi przejaśnieniami. Prognoza pogody na weekendChłodniej ale z licznymi przejaśnieniami. Prognoza pogody na weekend

Rozpoczyna się drugi weekend maja. Będzie chłodniej, a na niebie zobaczymy więcej chmur. Spodziewamy się jednak licznych przejaśnień. Po przejściu przez kraj chłodnego frontu atmosferycznego termometry wskażą niższą temperaturę – z niemal letnich wartości wracamy do tych wiosennych. Przelotnie padać będzie tylko w sobotę. Jaka będzie końcówka tygodnia? Szczegóły znajdziecie w naszej prognozie na weekend.

Powoli kończy się drugi tydzień maja. Nadal nie pojawiły się wystarczająco intensywne i długotrwałe opady. W wielu miejscach w kraju termometry wskazywały niemal letnie wartości temperatury. Sytuacja hydrologiczna jest coraz trudniejsza, a front, który przeszedł w czwartek przez Polskę przyniósł opady głównie na północy i na południowym wschodzie. To jednak kropla w morzu potrzeb. Tam, gdzie opady są najbardziej potrzebne, a więc w centrum i na południowym wschodzie spadł jedynie lokalny i krótkotrwały deszcz, który praktycznie nie zmienił sytuacji pożarowej. Gleba nadal jest tam przesuszona, a wody gruntowe nie miały szansy w nawet najmniejszym stopniu się odbudować. Niestety nadchodzący weekend nie zmieni zbytnio sytuacji, pomimo chłodniejszej aury.

Przelotne opady na północy

W sobotę pogodowo będzie zdecydowanie spokojniej. Niewielkich opadów spodziewamy się jedynie na północy Polski. W większości kraju obecne będzie zachmurzenie, jednak pojawią się liczne przejaśnienia. Dodatkowo na północy, częściowo w centrum i na wschodzie prognozujemy dość silny wiatr, w porywach osiągnie on do 70-80 km/h. Wieczorem większość zachmurzenia zaniknie. W nocy bez opadów, uspokoi się także wiatr.

zachmurzenie opady sobota 14 maja
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 14 maja 2022 r. Model: ECMWF

Termometry wskażą do 22-24 stopni na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i częściowo na Górnym Śląsku. Im dalej na północ, tym chłodniej. Na Ziemi Lubuskiej będzie około 18 stopni, podobnie będzie w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej czy na Mazowszu. Na północy i północnym wschodzie termometry pokażą 14-16 stopni. Chłodniej będzie też w górach, także od 14 do 16 stopni Celsjusza. Nocą niemal w całym kraju termometry pokażą 8 – 10 a miejscami nawet 12 stopni. Nigdzie nie powinny występować przymrozki.

zachmurzenie opady sobota 14 maja
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 14 maja 2022 r. Model: ECMWF

Liczne przejaśnienia

Ostatni dzień tygodnia będzie jeszcze pogodniejszy. Niewielkiego zachmurzenia spodziewamy się na północy i w centrum Polski. Niemal bezchmurnie będzie na zachodzie, południu, a także miejscami na wschodzie kraju. Nigdzie nie powinno padać, nie spodziewamy się także burz. W nocy kolejna strefa zachmurzenia wkroczy od zachodu. Nadal jednak nigdzie nie powinno padać.

zachmurzenie opady niedziela 15 maja
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 15 maja 2022 r. Model: ECMWF
temperatura niedziela 15 maja
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 15 maja 2022 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group