Wyjątkowo gorąco rozpoczął się październik w Chinach, Turcji i na Cyprze. Pobite tam zostały rekordy ciepła dla tego miesiąca. Słupki rtęci poszybowały powyżej 40 kresek! Choć zima zbliża się wielkimi krokami, najwyraźniej nie wszędzie widać tego oznaki. Również w Polsce czeka nas dość ciepły okres, nie inaczej będzie w wielu innych miejscach Europy.
Październik to tradycyjnie postępujące zmiany w pogodzie, będące przejściem z lata w zimę. Natura przygotowuje się na chłodniejsze i krótsze dni. Nie wszędzie jednak da się odczuć że lato się już dawno skończyło. I nie mówimy tu o Półwyspie Arabskim czy strefie tropikalnej. Chiny, Turcja czy Cypr również doświadczają wyraźnej zmiany aury zimą i temperatury poniżej zera nie są tam czymś nadzwyczajnym w chłodnej połowie roku. Tym razem jednak lato nie daje tam za wygraną. W każdym z tych trzech krajów zanotowano wczoraj (3. października) temperatury powyżej 40 stopni, co przebija dotychczasowe rekordy ciepła w październiku dla tych państw.
Wyjątkowo gorący początek października
Za sprawą rozległego wyżu nad Bawarią, dzięki któremu pogoda w Polsce zaczyna się poprawiać, do Azji Mniejszej i nad wschodni akwen Morza Śródziemnego zaczęło napływać wyjątkowo ciepłe powietrze. Dodatkowo płytki niż znad wschodniej części akwenu śródziemnego spotęgował napływ wąskiego pasa upalnej masy powietrza. Rekordowe upały odnotowano w Turcji i na Cyprze. Jak informuje meteorolog Scott Duncan na swoim profilu na Facebooku, w popularnym kurorcie Antalya termometry wskazały aż 41,2 stopnia. Jest to najwyższa temperatura w Turcji w październiku w całej historii pomiarów.
Stacja meteorologiczna Alonoudi w centralnej części zachodniego Cypru również zanotowała 41,2 stopnia, co również przebija rekord wszech czasów dla października w tym kraju. Dziś termometry na wyspie pokazały już niewiele powyżej 30 stopni, podobnie w rejonie Antalyi. Sprawcą zmiany aury jest wspomniany niż, który oddalił się na wschód, sprowadzając chłodniejsze powietrze. W rejonie zaczyna się bowiem znaczące ochłodzenie, które potrwa przynajmniej do weekendu. Miejscami na południu Turcji termometry wskażą nawet 10-12 stopni poniżej normy. Wzrośnie również niestabilność atmosfery, przez co w Azji Mniejszej mogą pojawić się częstsze burze i opady.
Rekordy ciepła także w Chinach
Wyjątkowo ciepło jest także w Państwie Środka. Chiny od kilku dni notują silne upały. Praktycznie z dnia na dzień bite są rekordy ciepła dla tego kraju. Tu swój udział ma rozległy niż znad pustyni Gobi, oraz zazębiający się z nim wyż nad południową Mongolią. Powstały w ten sposób “korytarz” sprowadził wyjątkowo ciepłe powietrze nad zachodnie Chiny. Na stacji Anhui w mieście Quingyang zanotowano aż 40,9 stopnia, co jest nowym, krajowym rekordem w październiku. Upał powyżej 35 stopni notowano między innymi w Hong Kongu, Szanghaju, Quingdao czy Wuhan.
Jest to jednak ostatni w najbliższym czasie upalny dzień w Chinach. Od północy, za sprawą tego samego wyżu, napływa zdecydowanie chłodniejsza od normy masa powietrza. Przykładowo w Pekinie termometry wskazały dziś zaledwie 10 stopni. W kolejnych dniach będzie niewiele cieplej, a kolejne ochłodzenie nadejdzie w okolicach weekendu.
Warto jednak odnotować fakt, że każdy ze wspomnianych rekordów będzie weryfikowany. Sprawdzona będzie jakość i położenie danej stacji, oraz dane będą skonfrontowane z sąsiednimi posterunkami. Dzięki temu możliwe będzie potwierdzenie, bądź odrzucenie nowych rekordów ciepła dla tych krajów.
Grafika ilustracyjna: wxcharts / opracowanie własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!