Mróz, lokalnie śnieg i przejaśnienia. Prognoza pogody na weekendMróz, lokalnie śnieg i przejaśnienia. Prognoza pogody na weekend

Pierwszy epizod zimowy w tym sezonie przed nami. Mróz, lokalnie śnieg, a także przejaśnienia towarzyszyć nam będą w czasie rozpoczynającego się trzeciego weekendu listopada. Miejscami trzymać też będzie całodobowy mróz. Gdzie może spaść najwięcej śniegu? Gdzie temperatura będzie najniższa? Szczegóły znajdziecie w naszej cyklicznej prognozie pogody na weekend. 

Stopniowe ochłodzenie, jakie pojawiło się w naszym kraju przyniosło też pierwsze opady śniegu, które pojawiły się na wschodzie i na południu. Śnieg spadł także w górach, a miejscami warunki do odbywania pieszych wędrówek są dość trudne. Kolejne dni to mróz, lokalnie śnieg ale i przejaśnienia, które pojawiać się będą na niebie.

“Efekt jeziora”, śnieg na północy

W sobotę od wczesnych godzin porannych w północnej części kraju pojawiać się będą opady śniegu. W rejonie znajdować się będzie układ niskiego ciśnienia, który będzie miał pozytywny wpływ na rozwój konwekcji. Opady z kolei będą klasycznym przykładem bałtyckiego efektu jeziora. Punktowo opad będzie intensywny, powodujący utrudnienia w ruchu. Nie wykluczone, że wystąpi gołoledź. Śnieg może dotrzeć aż do północnych granic woj. lubuskiego czy do Kujaw i Wielkopolski. Na pozostałym obszarze sporo chmur, jednak lokalnie pojawiać się będą także przejaśnienia. Nocą na północy, a głównie na północnym- zachodzie nadal spodziewamy się opadów świeżego, białego puchu.

zachmurzenie opady sobota 19 listopada
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 19 listopada 2022 r. Model: ECMWF

Termometry pokażą w sobotę w najcieplejszym momencie dnia około zera przy granicy polsko-niemieckiej oraz na krańcach północno- zachodnich. W pozostałej części kraju termometry wskażą do -2 stopni, a w górach nawet do -4/-6 stopni Celsjusza. Idąc w góry, należy pamiętać o tym, że w wyższych partiach temperatura będzie zdecydowanie niższa. W nocy będzie mroźno. Na południowym- zachodzie, w górach temperatura spadnie nawet do -10 stopni. W kraju termometry pokażą na ogół od -2 do – 6 stopni Celsjusza. Cieplej będzie na północnym- zachodzie, od 0 do -2 stopni. Na północnym- wschodzie z kolei zobaczymy od -6 do -8. Na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie będzie nieco cieplej, z temperaturami od -2 do -4 stopni Celsjusza.

temperatura sobota 19 listopada
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 19 listopada 2022 r. Model: ECMWF

Mniej opadów i nieco cieplej

W niedzielę śnieg nadal będzie padać na Wybrzeżu, choć powinno być go nieco mniej. Sporo przejaśnień pojawi się na południowym- zachodzie, częściowo na południu oraz w centrum Polski. Nieco później przejaśni się też na północy kraju. Najwięcej chmur obecnych będzie niestety we wschodniej Polsce. Wieczorem od zachodu zbliży się strefa z opadami mieszanymi. Punktowo możliwa będzie gołoledź. W nocy chmury ponownie obecne będą już nad praktycznie całym krajem. Na zachodzie występować będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu.

zachmurzenie opady niedziela 20 listopada
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 20 listopada 2022 r. Model: ECMWF

Niedziela będzie też cieplejsza. Mróz utrzymywać się będzie jeszcze na północy, północnym- wschodzie oraz częściowo na południu- w rejonie obszarów górskich. W pozostałej części kraju zobaczymy od 0 do 2 stopni Celsjusza. W nocy mróz obecny będzie wszędzie poza zachodnią Polską, gdzie termometry pokażą od zera do nawet 4 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie na południowym- wschodzie z temperaturą do -6 stopni. W centrum i na północy termometry pokażą z kolei od -2 do -4 stopni Celsjusza.

temperatura niedziela 20 listopda
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 20 listopada 2022 r. Model: ECMWF

Tak prezentuje się prognozowana pokrywa śnieżna do końca bieżącego tygodnia:

Prognozowana pokrywa śnieżna, model ECMWF
Prognozowana pokrywa śnieżna, model ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group