Punktowo silne opady i przelotne burze. Prognoza na weekendPunktowo silne opady i przelotne burze. Prognoza na weekend

Za nami kolejny, miejscami gorący tydzień. Również tym razem nie obyło się bez gwałtownych burz, czy opadów sporego gradu, które przyniosły niestety kolejne zniszczenia. Występowały też liczne zalania i podtopienia. W weekend pogoda nieco się uspokoi, jednak nadal może intensywnie padać, pojawią się też przelotne burze. Jaka będzie pogoda w dwa ostatnie dni tygodnia ? Szczegóły w naszej prognozie.

Nadchodzące dwa dni nadal przynosić będą wytchnienie od upałów. Na pogodę wpływać będzie zatoka niskiego ciśnienia, związana z niżem ze wschodu Europy. Nadal występować będą opady deszczu, który choć krótkotrwale poprawi sytuację hydrologiczną. Ta jest już bardzo trudna i w wielu miejscach prosi się o nie podlewanie trawników. Z drugiej strony jednak mieszkańcy Pomorza Zachodniego opadów mają już zdecydowany nadmiar.

Sporo chmur, opady i przelotne burze

Sobota zapowiada się dość pochmurnie, choć z przejaśnieniami. Pomiędzy kolejnymi opadami, które punktowo mogą być intensywne, zza chmur wyglądać będzie słońce. Padać będzie głównie we wschodniej części Polski, nie wykluczone, że także w centrum i na północy. Komórkom konwekcyjnym towarzyszyć będą wyładowania, jednak burze nie powinny być silne. Miejscami może też spaść drobny grad. Wieczorem większość opadów zaniknie.

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 3 lipca 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 3 lipca 2021 r. Model: ECMWF

Na termometrach zobaczymy od 16 stopni na północy woj. lubuskiego, przez około 22 stopnie na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i w Małopolsce, po 24 – 25 stopni na Mazurach, Podlasiu i częściowo na Wybrzeżu. Nocą termometry pokażą od 10 stopni na południu, przez 14 – 16 w centrum i na wschodzie po 20 nad samym Bałtykiem.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 2 lipca 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 3 lipca 2021 r. Model: ECMWF

Niedziela także z przelotnym deszczem

W niedzielę sytuacja pogodowa nie ulegnie większej zmianie. W dalszym ciągu na niebie obecnych będzie sporo chmur z przelotnymi opadami. Również w niedzielę może zagrzmieć. Ponownie narażone będą wschodnie i częściowo północne rejony kraju, ale nie wykluczone są opady także w centrum. W nocy padać będzie jedynie w rejonie Zatoki Gdańskiej.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 4 lipca 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 4 lipca 2021 r. Model: ECMWF

Będzie nieco cieplej. Najcieplejszym miejscem będzie będzie centrum Polski, tu termometry pokażą do 26 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze od 22 do 24 kresek powyżej zera. Chłodniej będzie jedynie na krańcach południowo wschodnich, gdzie na termometrach zobaczymy 16 – 20 stopni Celsjusza. W nocy temperatura będzie się wahać w przedziale 14 – 16 stopni. Ponownie najcieplej, do 20 stopni będzie nad Bałtykiem.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 4 lipca 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 4 lipca 2021 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group