Burza tropikalna DANNY dotarła do wybrzeża USABurza tropikalna DANNY dotarła do wybrzeża USA

Sezon burz tropikalnych i huraganów powoli się rozkręca. Burza tropikalna DANNY, czyli kolejna nazwana w tym sezonie formacja tropikalna, dotarła do wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Jak informuje NHC (Narodowe Centrum Huraganów) burza osłabła i głównym zagrożeniem jakie niesie są nawalne opady deszczu, powodujące punktowe powodzie błyskawiczne, zwłaszcza w obszarach silnie zurbanizowanych.

Wraz z upływem czasu sezon huraganów będzie przybierać na sile. Już teraz na Atlantyku widoczne są dwie dwie grupy organizującej się konwekcji. Według szacunków NHC istnieje kolejno 30 i 10 % szans na powstanie burzy tropikalnej w ciągu następnych 48 godzin.

Początek sezonu huraganów

Do tej pory było stosunkowo spokojnie. DANNY jest dopiero czwartą nazwaną burzą tropikalną. Póki co na Atlantyku nie pojawił się żaden huragan. Nie powinno to jednak zwiastować spokojnego sezonu, przynajmniej na tym etapie. Obserwowane właśnie wzmożenie aktywności na Oceanie Atlantyckim może oznaczać powstanie silnej burzy tropikalnej, a nawet huraganu. Warto nadmienić, że pierwsza formacja tropikalna na Atlantyku powstała jeszcze przed oficjalnym startem sezonu, a prognozy wskazują ponownie na wzmożoną aktywność wód oceanu.

Póki co DANNY niesie nawalne opady deszczu, mogące powodować powstawanie licznych zalań i podtopień, jednak na lądzie dość szybko osłabnie i wytraci całą swoją siłę. DANNY jest także czwartą nazwaną burzą tropikalną przed rozpoczęciem lipca.

Sama burza tropikalna wyglądała na obrazach radarowych dość okazale.

Ile trwa sezon huraganów?

Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Przypominamy także listę podstawową z imionami dla kolejnych burz i huraganów. Następne w kolejce są ELSA i FRED, które mogą zostać wykorzystane w ciągu najbliższych kilku dni.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Grafika ilustracyjna: NOAA/NESDIS/STAR GOES
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group