Przelotne opady, ciepło i szansa na zorzę polarną! Prognoza pogody na weekendPrzelotne opady, ciepło i szansa na zorzę polarną! Prognoza pogody na weekend

Nadchodzący weekend przyniesie początkowo lokalne opady deszczu, będzie także dość ciepło, z temperaturami dochodzącymi do 18 / 20 stopni. Dodatkowo, w ciągu najbliższych dni pojawi się szansa do obserwowania zorzy polarnej! Czy pogoda na to pozwoli? W których regionach będzie najwięcej deszczu, a gdzie będzie najcieplej? Szczegóły znajdziecie w cotygodniowej prognozie pogody na weekend!

Przed nami kolejny wiosenny weekend. Tym razem pojawi się początkowo nieco chmur i przelotne opady deszczu, ale co najważniejsze, jeśli tylko warunki atmosferyczne będą dobre, będzie szansa na zobaczenie zorzy polarnej. Czy sama zorza się pojawi – tego nie wiadomo. Zależy to m.in. od skierowania pola magnetycznego. Jeśli będzie ono silnie południowe, zorzę będzie można zobaczyć w całym kraju, nawet gołym okiem.

Więcej chmur, przelotne opady i możliwa zorza polarna!

W sobotę od rana nad Polską będziemy mieli sporo chmur, z lokalnymi ale przelotnymi opadami deszczu. Najwięcej z nich wystąpi na południu i na południowym- zachodzie. W godzinach popołudniowych od północy wkroczy strefa przejaśnień, co będzie dobrym prognostykiem przez wieczorem, kiedy to pojawi się szansa na obserwację zorzy polarnej w zasadzie nad całym krajem, także nieuzbrojonym okiem. Wieczorem przejaśnienia obejmować będą swoim obszarem dużą część kraju. Chmury z kolei występować będą na północnym- zachodzie, częściowo na północy, a także na południowym- wschodzie kraju. W nocy chmury obecne będą w zachodniej i północno- zachodniej Polsce.

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 11 maja 2024 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 11 maja 2024 r. Model: ECMWF

Na termometrach zobaczmy do 18/20 stopni na zachodzie, do 16 stopni miejscami w centrum, na północnym-zachodzie oraz na południowym- zachodzie, a na pozostałym obszarze kraju od 12 do 14 stopni powyżej zera. Noc miejscami będzie chłodna, na północy do 2 stopni, (z możliwymi przygruntowymi przymrozkami) w centrum, na wschodzie i na południu do 4 stopni Celsjusza, a na zachodzie od 6 do nawet 8 stopni. Warto się więc ciepło ubrać w przypadku obserwowania możliwej zorzy polarnej.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 10 maja 2024 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 10 maja 2024 r. Model: ECMWF

Dużo słońca, wieczór znów z możliwą zorzą

Niedziela będzie na ogół bardzo pogodnym i słonecznym dniem. Chmur można się spodziewać na zachodzie i południowym- zachodzie Polski. Wieczorem chmury pojawią się na północy i na północnym- wschodzie kraju, które wędrować będą ku centrum, a nad pozostałym terytorium Polski panować będzie na ogół bezchmurne niebo. Nigdzie nie spodziewamy się opadów. Także noc z niedzieli na poniedziałek może przynieść zorzowy spektakl. Warto więc śledzić kolejne komunikaty i informacje.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 12 maja 2024 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 12 maja 2024 r. Model: ECMWF

Na termometrach zobaczymy do 20 stopni na zachodzie, do 16 w centrum i częściowo na południu, a także na północy. W rejonach górskich i podgórskich zobaczymy od 12 do 14 stopni, podobnie będzie na wschodzie, północnym- wschodzie, a także miejscami na północy. Noc znów będzie dość chłodna – na północy do 2 stopni Celsjusza z możliwymi przygruntowymi przymrozkami, w centrum i na wschodzie, a także w rejonach górskich i podgórskich. Na pozostałym obszarze – w centrum i na zachodzie w nocy zobaczymy od 6 do 8 stopni powyżej zera.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 12 maja 2024 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 12 maja 2024 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group