Pogarsza się sytuacja hydrologiczna, rośnie zagrożenie pożarowe w PolscePogarsza się sytuacja hydrologiczna, rośnie zagrożenie pożarowe w Polsce

W ostatnich dniach pogarsza się sytuacja hydrologiczna w Polsce, rośnie też zagrożenie pożarowe. Niestety, w prognozach na najbliższych kilka dni nie widać znaczących opadów, które spowodowały by poprawę sytuacji. Czeka nas dalszy spadek poziomu wody w rzekach i wzrost zagrożenia pożarowego. Gdzie jest obecnie najgorzej?

Susza zaczyna być coraz większym problemem w naszym kraju. Choć jeszcze nie występuje w naszym kraju, wilgotność gleby w wielu regionach Polski jest na coraz niższym poziomie. Ma to przełożenie na coraz wyższe zagrożenie pożarowe w Polsce. Prognozy średnioterminowe sugerują, że w najbliższym czasie, konkretnie w przyszłym tygodniu mogą się pojawić punktowo silne opady deszczu. Trwający od lat problem niedoboru wody deszczowej i niewłaściwej jej retencji może doprowadzić w najbliższych dekadach do przemiany znacznej części centralnej i południowej Polski w stepy.

Coraz trudniejsza sytuacja hydrologiczna. Rośnie zagrożenie pożarowe w lasach w Polsce

Dziś (30.05) i jutro (31.05) będą umiarkowanie ciepłe. Termometry pokażą miejscami do 20  stopni Celsjusza. Temperatura i brak opadów przełożą się na zwiększenie zagrożenia pożarowego. Jak ocenia to Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB, zagrożenie pożarowe osiągnie miejscami poziom wysoki. Ewentualnym pożarom sprzyjać będzie także silniejszy wiatr.

Spada też wilgotność gleby, co również widać na zobrazowaniach przygotowanych przez narodowy Instytut.

Kiedy pojawią się opady? Jak będą intensywne ?

Najbliższych, silniejszych opadów nie należy się spodziewać wcześniej niż w środę / czwartek w przyszłym tygodniu. Jako, że jest to dość odległy termin, wyliczenia modeli pogodowych mogą ulec zmianom – zarówno opadów może być więcej, jak i mniej. Według najnowszych wyliczeń szczególnie mokre mogą być piątek i sobota.

Także i my przyłączamy się do apelu: Nie wypalajcie traw, uważajcie na to, aby nie zaprószyć przypadkowo ognia. Nawet mała iskra może doprowadzić do katastrofalnego w skutkach pożaru, który zagrażać może nie tylko lasom i mieszkającym tam zwierzętom, ale także domom czy firmom.
Czekamy zatem na poprawę sytuacji i większą ilość spokojnych, długotrwałych opadów. Silny i przelotny deszcz nawadnia ziemię jedynie powierzchniowo, a pomimo znacznej sumy opadowej, większość wody po prostu spływa na niżej położone tereny. Przesuszenie ziemi dodatkowo utrudnia wsiąkanie deszczówki, przez co letnie ulewy rzadko powodują zmniejszenie suszy. To co faktycznie może pomóc to długotrwałe, umiarkowane opady jesienią, oraz śnieżna zima.
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group