Prognoza pogody na Wielkanoc 2021Prognoza pogody na Wielkanoc 2021

W tym tygodniu wyjątkowo, z racji przypadania świąt, prezentujemy prognozę pogody na Wielkanoc 2021 w ramach prognozy weekendowej. Porównując bieżące wyliczenia do naszej wstępnej prognozy widać, że zaszło kilka zmian. Na ogół będzie chłodno. Nieco lepiej prezentuje się obecnie Lany Poniedziałek. 

Pogoda wielokrotnie potrafi zaskakiwać swoim obliczem. Wszyscy zgodnie oczekiwali bezchmurnych, słonecznych i ciepłych świąt. Prognoza na Wielkanoc nie pozostawia jednak większych złudzeń. O ile chwil ze słońcem będzie całkiem sporo, tak temperatury będą daleko od oczekiwanych wartości.

Wielka Sobota z opadami mieszanymi

Już wczesnym rankiem w sobotę, dzień przywita nas opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a także samego śniegu. Opadów spodziewamy się w zasadzie na terenie całego kraju. Najmocniej padać będzie w górach i tam też istnieje największe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów śniegu. Biały puch może się także pokazać na Pomorzu Gdańskim. Podczas przechodzenia komórek opadowych występować będzie też silniejszy wiatr, jednak nie powinien on nieść bezpośredniego zagrożenia.

Prognozowane położenie chmur i opadów w Wielką Sobotę, 3.04.2021 r. Model: GFS
Prognozowane położenie chmur i opadów w Wielką Sobotę, 3.04.2021 r. Model: GFS

Będzie stosunkowo chłodno. Termometry pokażą w najcieplejszym momencie dnia 4- 5 stopni na Wybrzeżu, do 8- 9 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na północy Dolnego Śląska, oraz na krańcach południowo- wschodnich. W górach od 1 do 4 kresek na plusie. W nocy temperatura może spaść poniżej zera przynosząc przygruntowe przymrozki, szczególnie groźne dla rozwijających się obecnie roślin.

Prognozowana temperatura maksymalna w Wielką Sobotę, 3.04.2021 r. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w Wielką Sobotę, 3.04.2021 r. Model: GFS

Niedziela Wielkanocna pogodna ale chłodna

W Niedzielę Wielkanocną pogoda będzie już nieco lepsza. Na południowym wschodzie i częściowo na wschodzie może zalegać zachmurzenie wraz z towarzyszącymi mu przelotnymi opadami, jednak z upływem dnia będzie go coraz mniej. Na Wybrzeżu nieco mocniej powieje, jednak nie spowoduje to powstania zagrożenia sztormowego. Niestety, świecące słońce nie przyczyni się do drastycznych wzrostów temperatury.

Prognozowane położenie chmur i opadów w Niedzielę Wielkanocną, 5.04.2021 r. Model: GFS
Prognozowane położenie chmur i opadów w Niedzielę Wielkanocną, 4.04.2021 r. Model: GFS

Polska będzie podzielona termicznie. Najniższe wartości wskażą termometry na południowym wschodzie. Temperatury oscylować będą w granicach od 1 do 4 stopni Celsjusza. Im dalej na północny zachód tym cieplej. W centrum i na wschodzie zobaczymy 6-7 stopni, a na zachodzie maksymalnie 9 kresek powyżej zera. Także noc będzie chłodna, a na południu i południowym wschodzie z mrozem do – 3 stopni. W Tatrach temperatura spadnie nawet poniżej – 8 kresek.

Prognozowana temperatura maksymalna w Niedzielę Wielkanocną, 4.04.2021 r. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w Niedzielę Wielkanocną, 4.04.2021 r. Model: GFS

Lany Poniedziałek miejscami mokry

Choć początkowo wiele wskazywało na to, że opadów w kraju będzie sporo, obecnie modele numeryczne sugerują opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu na zachodzie i północy Polski. Opady przesuwać się będą w głąb kraju. Początkowo jednak niemal w całym kraju będzie pogodnie i cieplej niż w dniach poprzednich. Niestety, w ciągu dnia dokuczać będzie silniejszy wiatr, w porywach przekraczający 65- 70 km/h.

Prognozowane położenie chmur i opadów w Lany Poniedziałek, 6.04.2021 r. Model: GFS
Prognozowane położenie chmur i opadów w Lany Poniedziałek, 5.04.2021 r. Model: GFS

Najcieplejszym miejscem w kraju będzie południowy zachód. Tam na termometrach zobaczymy nawet 15 stopni ciepła. Na północy termometry wskażą od 9 do 12 stopni, w centrum 12 -14 stopni, a na wschodzie od 9 do 11 kresek powyżej zera. Najchłodniej będzie w Bieszczadach i w Tatrach, gdzie temperatura może nie przekroczyć 5 stopni Celsjusza. Noc z poniedziałku na wtorek to temperatury od 0 stopni na północy i zachodzie przez 8 w centrum po 6 na wschodzie Polski.

Prognozowana temperatura maksymalna w Lany Poniedziałek, 5.04.2021 r. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w Lany Poniedziałek, 5.04.2021 r. Model: GFS

 

Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group