Pożar w czeskim parku narodowym. Pomogą PolacyPożar w czeskim parku narodowym. Pomogą Polacy

Kolejny dzień trwa walka na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Pożar, który trawi czeski park narodowy jest trudny do opanowania – przeszkadzała w tym wietrzna i sucha pogoda. Swoje wsparcie zaoferowali między innymi polscy Strażacy. W pomoc włączy się też policyjny śmigłowiec.

Europa dotykana jest nie tylko przez kolejne fale upałów i suszę, a także przez szalejące pożary. Niestety, to kolejny pożar w ostatnim czasie o jakim słyszymy. Dym z pożaru widoczny był między innymi w rejonie Jeleniej Góry. Sam ogień dotarł też do Niemiec- walczą z nim tamtejsi strażacy.

Płonie park narodowy. Duże straty

Pożar w czeskim parku narodowym jest trudny do opanowania. Walczy z nim około 30 zespołów straży pożarnej. Akcję gaśniczą utrudnia jednak trudno dostępny teren. Dodatkowo ogień przybiera na sile przez suche, zalegające drewno z drzew zaatakowanych przez kornika. Czescy strażacy poinformowali jednak, że wiatr się uspokoił i jeszcze dziś powinno się dać opanować sytuację. Niestety konieczna była ewakuacja 50 osób ze wsi Hrzensko, mieszkających na prawym brzegu rzeki Kamenice. Ewakuacji poddano także letni obóz dla dzieci z Niemiec. Nie udało się ocalić wsi Mezna.

Czesi proszą o międzynarodową pomoc

Czeski rząd wystąpił już do Słowacji i innych krajów o pomoc. Najpilniejszą potrzebą są trzy duże samoloty gaśnicze oraz dwa śmigłowce, które pomogą w akcji.

Swoją pomoc zaoferowali już między innymi Polacy.

Jak jakiś czas temu poinformował Andrzej Bartkowiak, strona czeska zaakceptowała naszą propozycję.

Czeskie służby informowały wcześniej, że pożar szaleje na obszarze od 5 do 10 hektarów. Nie ma informacji o ofiarach czy osobach rannych.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group