Szansa na większe opady. Sprawcą niż śródziemnomorskiSzansa na większe opady. Sprawcą niż śródziemnomorski

Choć susza doskwiera i na pierwszy rzut oka nie widać poprawy, to w najbliższych dniach nadejdą większe opady deszczu. Odpowiedzialny za to będzie niż śródziemnomorski. Taki układ niskiego ciśnienia przynosi zazwyczaj załamanie pogody, w tym deszcz. Nie inaczej będzie i tym razem. Gdzie i kiedy może go spaść najwięcej?

Pożarysusza, czy niski stan rzek to tylko niektóre z efektów globalnego ocieplenia. Dodać by można było także długotrwałe fale upałów czy gwałtowne burze. Niestety, wpływają one na całe środowisko i otaczający nas krajobraz, ale także i na nas – ludzi. Panująca susza hydrologiczna ma szansę, choć odrobinę, być złagodzona.

Opady i niż genueński

Zwykle największe, długotrwałe, mezoskalowe opady deszczu przynoszą do Polski właśnie niże śródziemnomorskie, zwłaszcza genueńskie. To niż tego pochodzenia odpowiedzialny był za powódź tysiąclecia z 1997 roku. Od razu jednak uspokajamy – nic takiego nam nie grozi. Oczywiście – wysuszona gleba nie przyjmie na raz dużej ilości opadu i lokalnie możliwe będą zalania i podtopienia, a rejonach górskich nie wykluczone, że mniejsze cieki wodne wystąpią ze swoich koryt. Na południu może dodatkowo zagrzmieć.

synoptyczna sobota 30 lipca
Spodziewana sytuacja synoptyczna w sobotę 30 lipca. Źródło: DWD

Gdzie może spaść najwięcej deszczu?

Wyliczenia modeli pogodowych nadal są dość rozbieżne. Część z nich sugeruje, że spora porcja wody spadnie także na zachodzie, część że zachód zostanie pominięty, a największa akumulacja będzie w centrum. Do prognozowanego terminu opadów jest jeszcze nieco czasu, także wyliczenia mogą ulec korektom, co zapewne się stanie. Poniżej prezentujemy wyliczenia trzech modeli pogodowych, dla zobrazowania obecnych różnic. Warto jednak dodać, że póki co nie da się jednoznacznie stwierdzić, gdzie spadnie najwięcej deszczu.

deszcz sobota 30 lipca
Prognozowana suma opadów deszczu do soboty 30 lipca. Model: GFS
deszcz sobota 30 lipca
Prognozowana suma opadów deszczu do soboty 30 lipca. Model: ECMWF
deszcz sobota 30 lipca
Prognozowana suma opadów deszczu do soboty 30 lipca. Model: ICON
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group