Powrót ciepłej wiosny - prognoza na weekendPowrót ciepłej wiosny - prognoza na weekend

Nadchodzący weekend przyniesie powrót prawdziwej wiosny. Już w sobotę na zachodzie zrobi się nieco cieplej a silne ocieplenie możemy liczyć na zachodzie w niedzielę. Istnieje spora szansa na przekroczenie granicy 22 stopni Celsjusza. Wiele wskazuje też na to, że niedziela miejscami będzie bezchmurna. 

Wreszcie można powiedzieć, że będziemy mieli powrót cieplejszej i słonecznej wiosny. Do tej pory wystąpiło kilka stosunkowo krótkich epizodów ciepła, jednak zdecydowanie dominowała niemal zimowa aura. Sporo wskazuje na to, że tym razem ciepło zostanie z nami na nieco dłużej.

Cieplejszy zachód i chłodny wschód

W sobotę mieszkańcy zachodniej części Polski odczują nadchodzące ocieplenie. Słońce przebijać się będzie zza chmur, choć i tych nie zabraknie. Na północy i północnym wschodzie kraju spodziewamy się burz i opadów deszczu we wciąż obecnej chłodnej masie powietrza. Przelotnie padać może też na pozostałym obszarze kraju, choć tutaj opady powinny być symboliczne.

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 8 maja 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 8 maja 2021 r. Model: ECMWF

Im bliżej granicy polsko-niemieckiej, tym cieplej. W kulminacyjnym momencie dnia, termometry pokażą tam od 12 do nawet 14 stopni powyżej zera. Im dalej na wchód, tym będzie chłodniej. W Polsce południowo wschodniej i południowej na termometrach do 12 kresek powyżej zera, z kolei na północnym wschodzie do 8, 9 stopni Celsjusza. Nocą na Podlasiu możliwe będą przygruntowe przymrozki.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 8 maja 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 8 maja 2021 r. Model: ECMWF

Podmuch wiosny

Niedziela będzie zdecydowanie najcieplejszym dniem w ostatnim czasie. W całym kraju nie spodziewamy się też żadnych opadów deszczu. Niestety, na niebie obecne będzie zachmurzenie, przez które miejscami przebijać się będą promienie słońca. Najwięcej przejaśnień pojawi się na wschodzie i na południowym wschodzie Polski, a wieczorem także na zachodzie.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 9 maja 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 9 maja 2021 r. Model: ECMWF

W najcieplejszym momencie dnia, na zachodzie zobaczymy do nawet 22- 24 kresek powyżej zera. W centrum na termometrach zobaczymy do 20 stopni, a najchłodniej będzie na krańcach wschodnich, do 14- 15 stopni Celsjusza. Noc umiarkowanie ciepła i bez przymrozków. Termometry wskażą od 8 stopni na wschodzie do lokalnie 12 na zachodzie Polski.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 9 maja 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 9 maja 2021 r. Model: ECMWF

Czy to ocieplenie będzie trwalsze? Z obecnie dostępnych danych można wywnioskować, że nastąpi pewna zmiana w pogodzie. Chłodniejsze okresy o ile się będą pojawiać, będą znacznie krótsze. Więcej będzie też dni z temperaturami powyżej 20 stopni Celsjusza. Można więc zakładać, że to prawdziwy powrót ciepłej wiosny. Nie oznacza to jednak, że przestanie padać. W dalszym ciągu pojawiać się będą burze i towarzyszące im zjawiska atmosferyczne.

Grafika ilustracyjna: wxcharts.com

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group