Pol’and’Rock Festival 2022: Jaka pogoda w czasie jego trwania?Pol’and’Rock Festival 2022: Jaka pogoda w czasie jego trwania?

Rozpoczyna się Pol’and’Rock Festival 2022, nazywany też Najpiękniejszym Festiwalem Świata. W tym roku odbywa się on na terenie lotniska Czaplinek – Broczyno w woj. zachodniopomorskim. Jaka będzie pogoda w czasie trwania festiwalu? Sprawdzamy wyliczenia modeli pogodowych.

Już jutro, 4. sierpnia rusza trzydniowy festiwal Pol’and’Rock. Specjalnie z tej okazji, redakcja IncusMeteo pochyliła się nad wynikami modeli pogodowych. Poniżej prezentujemy prognozę temperatury maksymalnej w dzień i w nocy, a także prognozę opadów. Już teraz można powiedzieć, że groźnie może być drugiego dnia Festiwalu, w piątek 5 sierpnia. Przez Polskę przejdzie front atmosferyczny z intensywnymi opadami i punktowo silnymi burzami.

Pol’and’Rock Festival: Jaka pogoda  4 sierpnia?

Pierwszy dzień festiwalu będzie upalny. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą 33-34 stopni. Według niektórych modeli pogodowych, może być tego dnia jeszcze cieplej. Zdecydowanie dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w nakrycia głowy i duże ilości wody. Upał będzie szczególnie dotkliwy z powodu braku pobliskich drzew, otwartej przestrzeni i betonowej płyty lotniska. Podwyższona wilgotność powietrza może zwiększyć obciążenie termiczne.

temperatura czaplinek 3 sierpnia
Prognozowana temperatura maksymalna na czwartek, 4 sierpnia. Model: ECWMF

Nieco tylko chłodniej będzie w nocy. Temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni, a więc będziemy mieli do czynienia z tak zwaną nocą tropikalną. Niestety, będzie to miało wpływ na jakość snu.

temperatura czwartek 4 sierpnia piątek 5 sierpnia noc czaplinek
Prognozowana temperatura na noc z czwartek, 4 sierpnia na piątek 5 sierpnia. Model: ECWMF

W czwartek nie spodziewamy się także opadów, czy innych zjawisk pogodowych.

pogoda 4 sierpnia pol'and'rock 2022
Prognozowane zjawiska pogodowe w czwartek, 4 sierpnia. Model: ECMWF

Pol’and’Rock Festival: Jaka pogoda 5 sierpnia?

Piątek będzie już nieco chłodniejszy. Odpowiedzialny za to będzie wędrujący na południowy wschód front atmosferyczny. Pojawią się też intensywne opady i burze. Temperatura w ciągu dnia wyniesie 33-35 stopni Celsjusza. Po przejściu frontu, zrobi się wyraźnie chłodniej.

temperatura czaplinek 5 sierpnia
Prognozowana temperatura maksymalna na piątek, 5 sierpnia. Model: ECWMF

Noc z kolei przyniesie temperatury poniżej 20 stopni. Nad ranem termometry mogą pokazać zaledwie 14-16 stopni ciepła.

temperatura piątek 5 sierpnia sobota 6 sierpnia noc czaplinek
Prognozowana temperatura na noc z piątku, 5 sierpnia na sobotę 6 sierpnia. Model: ECWMF

Jak już wspominaliśmy, będzie to dzień wędrówki frontu atmosferycznego przez Polskę. Front ten wypychając gorącą, zwrotnikową masę powietrza przyniesie gwałtowne burze, intensywne opady deszczu, opady gradu czy silny wiatr. Warto mieć to na uwadze i zabezpieczyć swój dobytek, czy namiot. Aktualną sytuację burzową możecie sprawdzić między innymi na stronie Sieci Obserwatorów Burz- https://obserwatorzy.info i w aplikacji Monitor Burz.

pogoda 5 sierpnia pol'and'rock 2022
Prognozowane zjawiska pogodowe w piątek, 5 sierpnia. Model: ECMWF

Możliwe, że nad terenem Festiwalu przewędruje nie jedna, a kilka burz, jedna za drugą. Sytuację taką sugerują aktualne wyliczenia modeli pogodowych. Burze tego typu charakteryzują się sporą wydajnością opadową, aktywnością elektryczną czy możliwością występowania w ich obrębie superkomórek burzowych z gradem czy zjawiskami microburst downburst. Opady mogą się akumulować – ich ostateczna suma może być znaczna.

Pol’and’Rock Festival: Jaka pogoda 6 sierpnia?

Ostatni dzień festiwalu to już niemal bezchmurne niebo, dużo słońca, ale i umiarkowana temperatura. Według aktualnych wyliczeń, tego dnia termometry pokażą 22-24 stopni Celsjusza. Nie ma więc ryzyka wystąpienia upału. Im dalej na północ od lotniska Czaplinek – Broczyno, tym chłodniej.

temperatura czaplinek 6 sierpnia
Prognozowana temperatura maksymalna na sobotę, 6 sierpnia. Model: ECWMF

Noc będzie za to chłodna. Po przejściu frontu napływać będzie powietrze polarnomorskie. Temperatura może spaść poniżej 15 stopni Celsjusza. Modele sugerują wartości z przedziału 12-14 stopni, choć nie wykluczone, że miejscami będzie chłodniej.

temperatura sobota 6 sierpnia niedziela 7 sierpnia noc czaplinek
Prognozowana temperatura na noc z soboty, 6 sierpnia na niedzielę 7 sierpnia. Model: ECWMF

Niedziela, 7 sierpnia, czyli tradycyjny dzień powrotów z festiwalu to już umiarkowane ciepło, sporo słońca i brak groźnych zjawisk pogodowych. Nie spodziewamy się wystąpienia burz czy opadów, nie tylko nad terenem lotniska, ale i w całej Polsce. Innymi słowy, będzie to przyjemny, letni dzień. Termometry pokażą 24-25 stopni Celsjusza.

Zachęcamy do dbania o siebie w czasie upałów – picia dużej ilości niegazowanych napojów, chronienia głowy, unikania przebywania w pełnym słońcu czy stosowania kremów z filtrem UV. W razie zbliżającej się burzy należy opuścić otwartą przestrzeń, unikać samotnych wysokich obiektów, czy drzew. Jeśli jesteśmy w grupie, rozproszmy się. Jeżeli nie ma możliwości schronienia się w budynku, pozostańmy w namiocie z otwartym wyjściem i przeczekajmy w przykucu z rękami na kolanach.

upał w polsce
Jak przetrwać upał? źródło: rcb.gov.pl
Grafika ilustracyjna:  Ralf Lotys (Sicherlich) / commons.wikimedia.org / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group