Port Lotniczy Gdańsk

Nie cztery, ale tylko jedną destynację dalekodystansową będzie oferował w sezonie zimowym Port Lotniczy Gdańsk. Pomorskie lotnisko miało zyskać bezpośrednie, czarterowe loty do Meksyku, na Kubę, do Tajlandii i na Dominikanę. Ostatecznie jednak Boeing 787 Polskich Linii Lotniczych LOT poleci z Trójmiasta tylko na Dominikanę. Biuro podróży Rainbow Tours nie podało oficjalnie przyczyny zawieszenia lotów, jednak najpewniej jest nią niezadowalająca sprzedaż wycieczek na odwołanych trasach.

Port Lotniczy imienia Lecha Wałęsy miał zimą tego roku zyskać aż cztery dalekodystansowe, czarterowe loty. Na Dominikanę, Kubę, do Tajlandii i Meksyku miał latać Boeing 787 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT w ramach umowy z biurem podróży Rainbow Tours. Zamiast czterech destynacji, obsługiwana będzie tylko jedna – do Puerto Plata na Dominikanie. Pozostałe trasy zniknęły z systemu rezerwacji. W rozmowie z portalem pasazer.com potwierdziła to również rzecznik prasowy lotniska, Agnieszka Michajłow.

Gdańsk tylko z jedną trasą Dreamlinerem

Decyzja biura podróży o zawieszeniu oferty do Tajlandii, Meksyku i na Kubę jest nie tylko zdziwieniem, ale i rozczarowaniem na Pomorzu. Do tej pory na ogół pomijane przez czarterowych przewoźników gdańskie lotnisko wreszcie mogło poczuć egzotykę na pełną skalę. Sukces czarterowych lotów Dreamlinerem z Katowic i Warszawy zaowocował otwarciem połączeń międzykontynentalnych także z Poznania i Gdańska. Niestety, pomimo szumnych zapowiedzi, oferta zima 2022/3 została przez Rainbow Tours znacznie uszczuplona, poprzez pozostawienie tylko jednej z czterech destynacji.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.
Boeing 787 PLL LOT. Gdańsk, grudzień 2012. Fot. INCUS Meteo

Nie jest znana przyczyna tej decyzji, jednak najpewniej spowodowana jest niższą niż zakładana sprzedażą biletów. To z kolei można łatwo połączyć z niepewną sytuacją w Polsce, rosnącą inflacją, możliwymi brakami ogrzewania czy prądu zimą, oraz ogólnym spowolnieniem na rynku lotniczym w Polsce. Choć prognozy na rok 2023 są obiecujące, tak nie wiadomo jeszcze jak bardzo na branży turystycznej latem odbije się nadchodząca zima. Z kryzysem gospodarczym u bram, rosnącymi cenami i stopami procentowymi kredytów hipotecznych, coraz mniej Polaków decyduje się na wakacje.

Największy port lotniczy północnej Polski

Port Lotniczy Gdańsk to obecnie największy węzeł lotniczy północnej Polski. Przed pandemią koronawirusa obsługiwał niemal 6 mln pasażerów rocznie. W związku z rosnącym ruchem, podjęto decyzję o etapowej rozbudowie lotniska. Pierwsza jego część miała miejsce w latach 2008-2012, gdy wybudowano nowy system dróg kołowania, większą płytę postojową i nowy terminal pasażerski. Budynek terminala powiększono dwukrotnie – w 2015 i 2022 roku. Dodatkowo lotnisko posiada system naprowadzania precyzyjnego ILS w kategorii IIIB. Pozwala to na lądowania przy widzialności powyżej 75 metrów i bez wysokości decyzji. Jest to najwyższa kategoria tego systemu w Polsce.

Port lotniczy Gdańsk o poranku zimą. Fot. INCUS Meteo

Podstawą ruchu na lotnisku w Gdańsku są tanie linie lotnicze Wizzair i Ryanair, oraz tradycyjni przewoźnicy, tacy jak SAS, Lufthansa, KLM czy Finnair. Lotnisko oferuje także szereg lotów czarterowych, choć jest ich zdecydowanie mniej niż w Katowicach czy Warszawie. W porównaniu z innymi portami w Polsce, oferta Gdańska jest niestety dość uboga. Dotyczy to również lotów wakacyjnych liniami regularnymi. Z Trójmiasta królują bowiem loty do Skandynawii i Europy Zachodniej. Dopiero w ostatnich latach, po okresie stagnacji, zaczęło przybywać lotów w wakacyjne destynacje.

Grafika ilustracyjna: INCUS Meteo / opracowanie własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group