Niespokojnie na Islandii. Na półwyspie Reykjanes wybuchł wulkanNiespokojnie na Islandii. Na półwyspie Reykjanes wybuchł wulkan

Na islandzkim półwyspie Reykjanes w środę o godzinie 13:16 czasu lokalnego doszło do erupcji. Na ten moment nie ma zagrożenia dla ludzi. Wylew lawy ma miejsce na niezamieszkanym obszarze 30 km od stolicy kraju, Reykjaviku. Wcześniej pojawiły się liczne, dość silne trzęsienia ziemi.

Islandia po raz kolejny w ostatnim czasie doświadcza licznych trzęsień ziemi, a teraz – erupcji uśpionego wcześniej wulkanu. Podobnie jak ostatnim razem, tak teraz jest to erupcja szczelinowa. Charakteryzuje się ona tym, że lawa wydobywa się wzdłuż szczelin w skorupie ziemskiej. Nie ma tu typowego, wyraźnie zarysowanego krateru, a poza sporadycznymi epizodami, erupcja jest na ogół spokojna i stabilna.

Wybuch wulkanu na Islandii

Według islandzkiego biura meteorologicznego (IMO) w środę nastąpiła erupcja szczelinowa na niezamieszkanym obszarze około 30 kilometrów od stolicy. Główne lotnisko Islandii, Keflavik (kod IATA: BIKF), zostało na krótko postawione w stan pogotowia, zgodnie ze standardową praktyką podczas wydarzeń wulkanicznych. Żaden lot nie został odwołany, a lotnisko pracuje normalnie.

Według Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego obecnie żadne życie ludzkie ani infrastruktura nie są zagrożone. Władze planują oględziny terenu z helikoptera.

Aktywność wulkaniczna ma miejsce na półwyspie Reykjanes, tym samym obszarze, na którym na początku 2021 r. rozpoczęła się sześciomiesięczna erupcja, pierwsza w tym miejscu od prawie 800 lat. W pobliżu znajduje się Grindavik, rybackie miasteczko liczące około 3600 osób.

Jedna z najbardziej destrukcyjnych erupcji wulkanicznych w najnowszej historii Islandii miała miejsce w 2010 roku, kiedy wulkan Eyjafjallajokull znajdujący się w południowej części kraju, uwolnił do atmosfery tak dużo popiołu wulkanicznego, że na kilka tygodni uziemił ruch lotniczy w całej Europie. Spowodowało to anulowanie 100 000 lotów i miało wpływ na ponad 10 milionów ludzi. W przeciwieństwie do południowej Islandii, na półwyspie Reykjanes nie ma wulkanów zdolnych do wywoływania dużych, gwałtownych erupcji.

Grafika ilustracyjna: / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group