Pierwsze alerty pogodowe przed silnym wiatrem. Są ostrzeżenia 3 stopnia. Gdzie będzie najmocniej wiać?Pierwsze alerty pogodowe przed silnym wiatrem. Są ostrzeżenia 3 stopnia. Gdzie będzie najmocniej wiać?

W piątek i sobotę na pogodę w Polsce wpływać będzie układ niskiego ciśnienia Ulf, określany na Wyspach Brytyjskich jako burza Otto. Niż przemieści się w ciągu dnia znad Szkocji, przez południową Norwegię ku północnemu Bałtykowi i Estonii. Utrzyma on podczas całej swojej trasy relatywnie niskie ciśnienie w centrum, na średnim poziomie około 976 hPa. W kontraście z rozległym wyżem, ulokowanym nad Francją, w naszej części kontynentu powstanie znaczna różnica ciśnień, generująca silny, północno-zachodni i zachodni wiatr.
Obecne prognozy wskazują na dwie fale silnego wiatru – pierwszą na północy, w centrum i na wschodzie kraju, która wystąpi od piątkowego wieczora po sobotnie popołudnie, oraz drugą na zachodzie i południu, która przejdzie od sobotniego popołudnia, po drugą połowę nocy z soboty na niedzielę.

Podczas pierwszej fali, porywy na wybrzeżu mogą przekraczać lokalnie 120 km/h, a w wielu miejscach wyniosą ponad 100 km/h. W głębi lądu w północnej i północno-wschodniej Polsce pojedyncze podmuchy zbliżą się do 100 km/h, jednak przeważnie będą w zakresie 70-80 km/h, lokalnie do 90 km/h. W pasie południowym porywy nie przekroczą wówczas 70 km/h.
Druga fala wiatru przejdzie w pasie od Dolnego Śląska po Podkarpacie. Miejscami powieje w porywach do 90 km/h, jednak przeważnie podmuchy ulokują się w zakresie od 70 do 85 km/h. Oczywiście mocniej będzie wiać w górach, na najwyższych szczytach ponad 140 km/h (Śnieżka, Kasprowy Wierch).
Dodatkowo za równo podczas wędrówki frontu chłodnego (piątkowe popołudnie i noc), oraz za frontem, spodziewamy się punktowo silnych opadów, także pochodzenia konwekcyjnego. Podczas ich występowania, możliwe będą lokalne burze, oraz silniejsze porywy wiatru.

`Ostrzeżenie pogodowe przed silnym i bardzo silnym wiatrem na piątek i sobotę (17-18.02.2023)
Ostrzeżenie pogodowe przed silnym i bardzo silnym wiatrem na piątek i sobotę (17-18.02.2023)

Tak silny wiatr niemal na pewno spowoduje liczne szkody, zarówno rozproszone, jak i na znacznym obszarze. Należy przygotować się na długotrwałe przerwy w dostawach prądu, oraz utrudnienia komunikacyjne. Możliwe będzie zawieszenie połączeń promowych i lotniczych, oraz poważne opóźnienia, bądź przekierowania lotów. Podróż drogą lądową również może być utrudniona, szczególnie dalekodystansowa. Braki prądu i powalone drzewa mogą czasowo sparaliżować kolei i komunikację miejską. Silne porywy mogą uszkadzać bądź zrywać dachy, łamać gałęzie, a nawet powalać całe drzewa. Obiekty o dużej powierzchni i słabej konstrukcji mogą zostać porwane przez wiatr i zniszczone. Istnieje realne zagrożenie dla życia i zdrowia.

Burze mogą potęgować opisane szkody, zwłaszcza wiatrowe. Spodziewany na Bałtyku sztorm może powodować zniszczenia w pasie nadmorskim, oraz cofkę na rzekach i kanałach strefy brzegowej.

Prognoza burzowa alerty pogodowe
Prognoza burzowa przygotowana przez Sieć Obserwatorów Burz

Zalecamy zachować szczególną ostrożność, odwołać wszelkie, zbędne aktywności na zewnątrz, oraz przełożyć podróże międzymiastowe na inny okres. Należy przygotować się na długotrwałe, nawet kilkudniowe przerwy w dostawach prądu, oraz znaczne utrudnienia komunikacyjne, zwłaszcza na obszarach objętych najwyższym stopniem zagrożenia.

Zachęcamy także do śledzenia bieżących komunikatów meteorologicznych i jeśli to możliwe do pozostania w domach.

Silny wiatr. Jak się zachować? Jakie są zasady bezpieczeństwa? Co robić przed, po i w trakcie wichury?

Ostrzeżenie przygotował zespół prognostyczny Sieci Obserwatorów Burz.
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group