Ostrzeżenie przed silnym wiatrem na noc z soboty na niedzielę i niedzielę (29/30 i 30.01.2022)Ostrzeżenie przed silnym wiatrem na noc z soboty na niedzielę i niedzielę (29/30 i 30.01.2022)
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem na noc z soboty na niedzielę i niedzielę (29/30 i 30.01.2022)
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem na noc z soboty na niedzielę i niedzielę (29/30 i 30.01.2022)

Prognozowana od kilku dni silna wichura, związana z dynamicznym niżem Nadia, w ciągu najbliższych godzin nadejdzie nad Polskę. Dynamiczny układ niskiego ciśnienia ma przejść nad północnym Bałtykiem, a następnie nad Estonią i Łotwą. Znaczna różnica ciśnień (w centrum niżu spadnie ono poniżej 975 hPa) pomiędzy niżem, a układem wysokiego ciśnienia znad północno-wschodniego Atlantyku (ponad 1040 hPa) wywoła zwiększenie prędkości zachodniego i północno-zachodniego wiatru.

W godzinach popołudniowych zauważymy wyraźny wzrost prędkości wiatr, jednak wartości alarmowe zostaną osiągnięte dopiero po godzinie 20:00, początkowo w Sudetach i na wybrzeżu. Stopniowo w drugiej połowie nocy wiatr będzie narastał, głównie na zachodzie kraju. W ciągu dnia w niedzielę porywy będą się nadal wzmagać, osiągając apogeum na wybrzeżu nad ranem, oraz na zachodzie, a zwłaszcza południowym zachodzie Polski w godzinach popołudniowych. Maksymalna prędkość wiatru stałego na zachodnim odcinku wybrzeża, oraz miejscami w województwach lubuskim i dolnośląskim wyniesie do 60 km/h z porywami powyżej 100 km/h. Lokalnie, zwłaszcza podczas przechodzenia komórek burzowych lub opadów konwekcyjnych, porywy mogą przekraczać 110 km/h. W Sudetach, oraz szczytowych partiach Tatr wiatr może przekroczyć 150 km/h. Podobnie na otwartym Bałtyku. Sytuacja zacznie się uspokajać dopiero wieczorem.

Prognozowany bardzo silny wiatr niestety będzie powodował liczne szkody materialne, szkody w drzewostanie czy uszkadzał linie energetyczne, powodując przerwy w dostawie energii elektrycznej trwające miejscami nawet kilkadziesiąt godzin (także powyżej 24h). Spodziewamy się utrudnień komunikacyjnych w transporcie lądowym, morskim i powietrznym. Sytuacja na drogach będzie szczególnie niebezpieczna z powodu opadów i porywistego wiatru. Na wybrzeżu istnieje wysokie zagrożenie sztormem, oraz cofką, szczególnie na terenie województwa zachodniopomorskiego, oraz nad Zatoką Gdańską, Zalewem Wiślanym i na Żuławach.

Apelujemy i prosimy o zabezpieczenie swojego dobytku oraz o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia najsilniejszych porywów wiatru przez Wasz rejon. Warto przygotować latarki, naładować dodatkowe powerbanki / akumulatory i  telefony a także mieć radio na baterie. Śledźcie na bieżąco najnowsze informacje pogodowe i ostrzeżenia.

Dodatkowo wydano także prognozę burzową:

Czas obowiązywania prognozy burzowej: od 29.01.2022 20:00 CET do 31.01.2021 03:00 CET

Prognoza burzowa na noc z soboty na niedzielę i niedzielę (29/30 i 30.01.2022)
Prognoza burzowa na noc z soboty na niedzielę i niedzielę (29/30 i 30.01.2022)

W nocy z soboty na niedzielę, oraz w niedzielę, obecność dynamicznego niżu Nadia sprawi, że poza silnym wiatrem, nad Polską wystąpią także dogodne warunki do rozwoju konwekcji, oraz lokalnych, słabych i miejscami umiarkowanych burz. Komórki będą przemieszczać się dość szybko, oraz będą dość żywotne, przez co jedna burza może przejść znaczny dystans. Związane z nimi będą głównie silne porywy wiatru, które miejscami będą przekraczać 110 km/h. Dodatkowo spodziewamy się intensywnych opadów deszczu, śniegu, oraz krupy śnieżnej, oraz wyładowań atmosferycznych, które mogą powodować dodatkowe szkody. Burze będą w większości wyizolowane, jednak na liniach zbieżności wiatru, czy na froncie chłodnym, mogą tworzyć większe klastry.

PRZEKAŻCIE INFORMACJĘ DALEJ, TAK ABY KAŻDY MÓGŁ DOWIEDZIEĆ SIĘ O PANUJĄCYM ZAGROŻENIU!

W związku z dynamiczną sytuacją związaną z wichurą, na bieżąco śledzimy wyliczenia i pomiary siły wiatru. W razie potrzeby prowadzona będzie także relacja live na stronie Sieci Obserwatorów Burz i w Aplikacji Monitor Burz.

Ostrzeżenie przygotował zespół prognostyczny Sieci Obserwatorów Burz.
Grafika ilustracyjna: unsplash.com / opr.własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group