Ostrzeżenie przed silnym wiatrem na noc z 1/2 i 2.02.2022Ostrzeżenie przed silnym wiatrem na noc z 1/2 i 2.02.2022

Po krótkiej przerwie od silnego wiatru, w środę ponownie nasilą się porywy nad naszym krajem. Winowajcą będzie dość płytki, nurkujący niż Philine, który wkroczy nad Polskę znad Cieśnin Duńskich w drugiej połowie nadchodzącej nocy. Ciśnienie w jego oku wyniesie wówczas około 987 hPa, jednak stopniowo układ będzie się wypełniać. Na prędkość wiatru wpłynie nie tylko niskie ciśnienie w centrum niżu, ale również znaczny gradient baryczny, wywołany przez wyż znad Zatoki Biskajskiej. Cyklon będzie się również dość szybko przemieszczał w kierunku południowo-wschodnim, co jeszcze bardziej nasili wiatr, głównie na zachodzie kraju, oraz na wybrzeżu.

Najmocniej wiać będzie w Sudetach, Tatrach, oraz na południu województwa dolnośląskiego – tam porywy mogą miejscami przekraczać 90 km/h, a na szczytach górskich możliwe będą jeszcze silniejsze porywy. W całym pasie wyżyn i przedgórza Sudetów i Karpat, a także na Nizinie Szczecińskiej, wybrzeżu zachodnim i środkowym, na Dolnym Śląsku i w wielu miejscach na Opolszczyźnie, wiatr będzie wiał w porywach do 60-80 km/h. Dodatkowo w całym kraju pojawią się opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem i opady marznące, a następnie w sam deszcz. W ciągu dnia pojawią się przelotne opady różnego typu, co w połączeniu z temperaturą bliską zera, oraz silnym wiatrem, może spowodować powstanie oblodzenia na drogach.

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem na noc z 1/2 i 2.02.2022
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem na noc z 1/2 i 2.02.2022
Ostrzeżenie przygotował zespół prognostyczny Sieci Obserwatorów Burz
Grafika ilustracyjna: unsplash.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group