Alert pogodowy IMGW przed silnym mrozem alertyAlert pogodowy IMGW przed silnym mrozem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie pogodowe przed silnym mrozem, który może wystąpić na południu i południowym- wschodzie kraju. Prognozowana jest temperatura minimalna nawet do -17 stopni Celsjusza. Tak niskie temperatury mogą wywoływać punktowe szkody i przerwy w dostawach prądu. Ostrzeżenie obowiązuje w nocy z 13 na 14 grudnia. W najbliższym czasie należy się spodziewać kolejnych alertów pogodowych.

IMGW ostrzega silnym mrozem. Niska temperatura ma wystąpić najbliższej nocy (z 13 na 14 grudnia) w południowej i południowo- wschodniej Polsce. W następnych dniach przeważać będą alerty związane z intensywnymi opadami śniegu i śniegu z deszczem, mrozem oraz z możliwą gołoledzią. Powyższy alert IMGW powinni wziąć pod uwagę w szczególności kierowcy czy pracownicy sektora energetycznego i kolei. Niska temperatura może mieć także wpływ na kursowanie komunikacji miejskiej czy międzymiastowej, a także pociągów.

Ostrzeżenie IMGW przed silnym mrozem

W związku z prognozowaną niską temperaturą, IMGW wydał alert pogodowy przed silnym mrozem. Obowiązuje on w nocy z wtorku na środę dla województw śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i w części województwa lubelskiego. Dodatkowo, alert obowiązuje w województwie dolnośląskim w powiatach lubańskim, lwóweckim, karkonoskim, kamiennogórskim, wałbrzyskim, kłodzkim, w województwie opolskim w powiatach nyskim, prudnickim, głubczyckim, w województwie łódzkim w powiatach pajęczańskim, radomszczańskim, bełchatowskim, piotrowskim, tomaszowskim, opoczyńskim i rawskim, oraz w województwie mazowieckim w powiatach grójeckim, białobrzeskim, przysuskim, szydłowieckim, radomskim, lipskim, zwoleńskim, kozienickim oraz garwolińskim. Jak czytamy w treści ostrzeżenia, prognozuje się miejscami temperaturę minimalną do -17°C. Średnia prędkość wiatru ma wynieść od 5 km/h do 15 km/h. Wiatr dodatkowo spotęguje odczucie chłodu. Odczuwalna temperatura może być znacznie niższa. W obszarach górskich temperatura minimalna może wynieść nawet -19 stopni.

Ostrzeżenia obowiązują miejscami od godziny 22:00 we wtorek, 13 grudnia do godziny 9:00 w czwartek, 14 grudnia. W większości przypadków, ostrzeżenie ważne jest od godziny 00:00 w środę do godziny 9:00 w środę.

alert imgw mróz
Alert pogodowy IMGW przed mrozem. Źródło: IMGW

Prognoza zagrożeń – opady marznące i silny mróz

W najbliższych dniach IMGW planuje wydać ostrzeżenia przede wszystkim przed opadami śniegu, opadami marznącymi, silnym mrozem, a także zawiejami i zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem. Najwięcej ostrzeżeń może się pojawić w sobotę. Będą one związane z prognozowaną niską temperaturą.

prognoza zagrożeń imgw
Prognoza zagrożeń IMGW do soboty, 17 grudnia 2022 r. Źródło: IMGW

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje w sytuacji, w której istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska. Prognozę zagrożeń z kolei publikuje się w sytuacji, gdy prognozowane są groźne warunki pogodowe w perspektywie kilku najbliższych dni. W przypadku oblodzenia, podobnie jak marznących opadów, czy mgły, obowiązuje tylko jeden stopień zagrożenia – stopień pierwszy oznaczony kolorem żółtym. Dla pozostałych zjawisk IMGW wykorzystuje trzystopniową skalę zagrożenia, zależną od siły zjawiska.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / IMGW / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group