Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie pogodowe przed marznącymi opadami, które mogą wystąpić w północnej i wschodniej, oraz miejscami w południowej Polsce. Prognozowane jest wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu i / lub mżawki, a także temperatury poniżej zera, które tworzą idealne warunki do powstania szklanki na drodze. Ostrzeżenie obowiązuje w nocy z 5 na 6 grudnia, choć marznący deszcz miejscami pojawił się już w ciągu dnia, a także zeszłej nocy.
IMGW ostrzega przed marznącym deszczem i oblodzeniem. Trudne warunki drogowe mają wystąpić w ciągu dnia najbliższej nocy (z 5 na 6 grudnia) w północnej oraz wschodniej i południowej części Polski. W następnych dniach gołoledź może nadal występować w niemal całym kraju, za wyjątkiem części Mazowsza, Lubelszczyzny czy Ziemi Łódzkiej. Powyższy alert IMGW powinni wziąć pod uwagę w szczególności kierowcy, jednak oblodzenie może także uszkadzać linie energetyczne czy gałęzie. Niebezpiecznie zrobi się także na chodnikach. Ciężkie warunki pogodowe mogą mieć także wpływ na kursowanie komunikacji miejskiej czy międzymiastowej, a także pociągów i samolotów.
Ostrzeżenie IMGW przed marznącym deszczem
Choć marznące opady występują w wielu regionach północnej Polski od niedzielnego wieczoru (4.12), to Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje kolejną porcję zamarzającego deszczu. IMGW wydało w poniedziałek (5.12) dla Polski alerty przed marznącymi opadami. Obowiązuje ono w nocy z poniedziałku na wtorek, oraz we wtorek rano dla województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, oraz części województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, a także dla powiatów szczecineckiego i złotowskiego. Jak czytamy w treści ostrzeżenia, prognozowane są okresami słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.
Ostrzeżenia mają na północy i wschodzie kraju różny okres obowiązywania. W województwie pomorskim (powiaty kartuski, bytowski, człuchowski, chojnicki, kościerski, starogardzki, tczewski, gdański, nowodworski, malborski, sztumski i kwidzyński), oraz w warmińsko-mazurskich powiatach iławskim, ostródzkim, elbląskim, braniewskim, ostródzkim, olsztyńskim, lidzbarskim, bartoszyckim, oraz w Olsztynie i Elblągu obowiązują one od rana (6:33) do godziny 22:00 w poniedziałek. Z kolei w powiatach kętrzyńskim, mrągowskim, szczycieńskim, nidzickim, działdowskim, nowomiejskim, a także na północy województwa kujawsko-pomorskiego, w powiatach szczecineckim i złotowskim, oraz mazowieckich powiatach żuromińskim, mławskim, przasnyskim, ciechanowskim, ostrołęckim, makowskim, pułtuskim, wyszkowskim i w Ostrołęce obowiązują od 19:00 w poniedziałek do 4:00 we wtorek. Wschodnia część województw mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, oraz północna i wschodnia część województwa lubelskiego, a także województwo podlaskie mogą się spodziewać marznących opadów od godziny 22:00 w poniedziałek do 10:00 we wtorek.
Dodatkowo wydano ostrzeżenia dla powiatu żywieckiego w województwie śląskim, oraz suskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego w województwie małopolskim. Alerty obowiązują tam od godziny 23:00 w poniedziałek, do 9:00 we wtorek. Szczególną uwagę na ostrzeżenie powinni zwracać kierowcy, oraz piesi poruszający się po chodnikach. Punktowo warunki drogowe będą trudne.
Prognoza zagrożeń – więcej marznących opadów i oblodzenia
W kolejnych dniach IMGW przewiduje dalsze opady marznące i oblodzenia. We wtorek marznący deszcz może się pojawić w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, oraz na wschodzie i północy mazowieckiego i lubelskiego. Oblodzenia z kolei mogą wystąpić województwach dolnośląskim i opolskim. Środa może przynieść oblodzenie w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubuskim, wielkopolskim i łódzkim. W czwartek szklanki, połączonej z opadami śniegu spodziewać się mogą mieszkańcy północno-zachodniej Polski, z kolei w piątek ślisko będzie w Małopolsce, na Kielecczyźnie i Górnym Śląsku.
Ostrzeżenie IMGW obowiązuje w sytuacji, w której istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska. Prognozę zagrożeń z kolei publikuje się w sytuacji, gdy prognozowane są groźne warunki pogodowe w perspektywie kilku najbliższych dni. W przypadku oblodzenia, podobnie jak marznących opadów, czy mgły, obowiązuje tylko jeden stopień zagrożenia – stopień pierwszy oznaczony kolorem żółtym. Dla pozostałych zjawisk IMGW wykorzystuje trzystopniową skalę zagrożenia, zależną od siły zjawiska.
Grafika ilustracyjna: pixabay / IMGW
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!