Opady i 12 stopni Celsjusza. Prognoza na Sylwestra i Nowy RokOpady i 12 stopni Celsjusza. Prognoza na Sylwestra i Nowy Rok

Już w piątek Sylwester – tradycyjnie świętujemy zakończenie starego i początek nowego roku. Tym razem pogoda będzie jednak daleka od tego, jak powinna wyglądać w grudniu. W najcieplejszym momencie dnia zobaczymy nawet 12-13 stopni Celsjusza. Nie zabraknie też opadów deszczu, które nie będą zachęcały do świętowania na świeżym powietrzu. Jaka pogoda panować będzie o północy? Co nas czeka w Nowy Rok i w Niedzielę, 2 stycznia? Szczegóły znajdziecie w naszej specjalnej, weekendowej prognozie pogody.

Mijający rok obfitował w wiele ważnych wydarzeń w świecie meteorologii, astronomii czy kosmosu. O wielu tematach pisaliśmy na łamach IncusMeteo. Teraz jednak czas przyjrzeć się temu, co przyniesie nam końcówka roku, gdzie będzie najcieplej, a także gdzie spadnie deszcz. Kończący się, poświąteczny tydzień to postępująca odwilż i coraz wyższe temperatury.

Jaka pogoda na Sylwestra 2021 / 2022 ?

Sylwester będzie pochmurny i wielu miejscach, deszczowy. Opady pojawią się w towarzystwie wędrującego na wschód ciepłego frontu atmosferycznego. Najwięcej deszczu spadnie na północy kraju i tu padać będzie niemal cały dzień. Front odsunie się na wschód wczesnym rankiem, w Nowy Rok. Intensywnych opadów mogą się także spodziewać mieszkańcy Dolnego Śląska czy Opolszczyzny. W ciągu dnia szansa na chwile ze słońcem będzie bardzo niska. W całym kraju dodatkowo wzrośnie prędkość wiatru. Na Wybrzeżu, w porywach może on przekraczać 80 km/h. W noc sylwestrową strefa z deszczem obejmować będzie jeszcze południową część kraju.

Prognozowane zachmurzenie i opady na Sylwestra 2021/2022. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady na Sylwestra 2021/2022. Model: ECMWF

Ostatni dzień roku będzie bardzo ciepły jak na grudzień. W najcieplejszym momencie dnia, na południowym zachodzie kraju, termometry pokażą do 12 stopni Celsjusza, a lokalnie nawet więcej. W centrum będzie to około 8-10 stopni, a na wschodzie do 6. W górach temperatury będą nieco niższe. Niewielki mróz pojawi się w Tatrach i w Bieszczadach. W nocy nadal najcieplej na południowym zachodzie, do 10 stopni. Chłodniej w centrum, do 8, na północy od 4 do 6 stopni, a na południu i południowym wschodzie, od 4 do 8 kresek powyżej zera.

Prognozowana temperatura maksymalna na Sylwestra 2021/2022. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna na Sylwestra 2021/2022. Model: ECMWF

Co nas czeka w Nowy Rok?

Początek 2022 roku będzie niestety nadal deszczowy i pochmurny. Niezbyt intensywne opady możliwe będą w południowej, częściowo północnej i centralnej części kraju. Po południu padać będzie już tylko w pasie od Ziemi Lubuskiej po Podkarpacie. Z biegiem dnia silny wiatr będzie słabnąć, początkowo na zachodzie. Najsilniejszych podmuchów spodziewamy się na wodach Zatoki Gdańskiej, gdzie wiatr w porywie może przekroczyć 90 km/h. Silniejszego wiatru można się spodziewać także w Bieszczadach. W nocy od północnego zachodu wkroczy kolejna strefa z opadami deszczu.

Prognozowane zachmurzenie i opady w Nowy Rok. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w Nowy Rok. Model: ECMWF

Na termometrach zobaczymy spory kontrast. Na północ od linii Szczecin – Bydgoszcz – Białystok termometry pokazywać będą 2- 4 stopni. Na południe od tej linii będzie cieplej. Podobnie jak w Sylwestra, najwyższe wartości temperatury, do 10 stopni, pokażą termometry na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Najchłodniej będzie w Tatrach i w Bieszczadach, od 2 do 4 stopni Celsjusza. W nocy na wschodzie ponownie chwyci mróz, do -6 stopni. Możliwe także, że pojawi się gołoledź. Niewielki mróz pojawi się również od Pomorza przez Ziemię Łódzką, Mazowsze po Lubelszczyznę i Podkarpacie.

Prognozowana temperatura maksymalna w Nowy Rok. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w Nowy Rok. Model: ECMWF

W niedzielę kolejne opady

Niedziela po Nowym Roku to niestety kontynuacja deszczowej aury. Z zachodu na wschód wędrować będzie kolejna w ostatnich dniach strefa umiarkowanych, lokalnie intensywnych opadów deszczu. W ciągu dnia, opadów spodziewamy się w całym kraju. Na wschodzie mogą być to opady śniegu czy śniegu z deszczem. Opady mogą także marznąć. Silniejszy wiatr możliwy będzie szczególnie w południowej części Polski. W nocy kontynuacja występujących opadów, choć tym razem będą one mniej intensywne.

Prognozowane zachmurzenie i opady w Niedzielę, 2 stycznia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w Niedzielę, 2 stycznia 2021 r. Model: ECMWF

W ciągu dnia na wschodzie utrzymywać się będzie niewielki mróz. Później ponownie temperatura wzrośnie powyżej zera. Nadal najcieplej będzie na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Tam temperatura wyniesie 8-10 stopni Celsjusza. W pasie centralnym będzie to już 4-6 stopni. Chłodno będzie też w górach. W nocy cieplejsza masa powietrza obejmie większą część kraju. Termometry pokażą 6-8 stopni Celsjusza, a na Dolnym Śląsku nawet 10. Chłodniej na wschodzie, gdzie termometry wskażą 2- 4 stopni.

Prognozowana temperatura maksymalna w Niedzielę, 2 stycznia 2022 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w Niedzielę, 2 stycznia 2022 r. Model: ECMWF

Redakcja IncusMeteo życzy wszystkim czytelnikom doskonałego nowego, 2022 roku, wielu sukcesów osobistych, zdrowia, szczęścia i uśmiechu. A także oczywiście, dobrej pogody! :slightly_smiling_face:Dziękujemy za zaufanie jakim nas obdarzacie i z niecierpliwością czekamy na Nowy Rok. Nie zabraknie u nas informacji pogodowych, prognoz, a także informacji związanych ze SpaceX czy z Astronomią!

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / wxcharts.com – opracowanie własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group