Nadchodzi odwilż. Jak długo będzie ciepło?Nadchodzi odwilż. Jak długo będzie ciepło?

Po mroźnym i chłodnym okresie nadeszła odwilż. Jej apogeum będzie miało miejsce w Sylwestra. Na południowym zachodzie Polski termometry wskażą nawet 12 – 13 stopni Celsjusza. Spodziewamy się też opadów deszczu. Jak długo potrwa cieplejszy okres? Czy wrócą jeszcze opady śniegu? Sprawdzamy, co obecnie sugerują modele pogodowe.

Pierwszy raz od kilku lat w Święta Bożego Narodzenia w praktycznie całym kraju trzymał mróz. Miejscami temperatura spadła poniżej -20 stopni Celsjusza. Pojawiła się też pokrywa śnieżna, która zależnie od regionu miała różną grubość. Miejscami było go niewiele, a na przykład na Kaszubach miejscami spadło powyżej 30 centymetrów białego puchu. Teraz jednak czas na zmiany. Od poniedziałkowego (28.12) wieczoru, od zachodu napływa ciepła masa powietrza.

Gołoledź i odwilż

Wraz z wkroczeniem ciepła od zachodu, w wielu miejscach pojawiły się początkowo marznące opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Pomimo tego, że termometry wskazywały dodatnie wartości temperatury, padający deszcz w zetknięciu ze zmrożonym gruntem powodował i nadal powoduje miejscami powstawanie gołoledzi. Na drogach pojawił się tzw. czarny lód – cienka, śliska i twarda warstwa lodu, którą bardzo trudno zauważyć nim będzie za późno.

Wkraczająca do Polski odwilż dobrze widoczna jest na poniższej mapie:

Aktualne (Godzina 11:00, 29.12.2021) temperatura w Polsce. Źródło: infoclimat.fr
Aktualne (Godzina 11:00, 29.12.2021) temperatura w Polsce. Źródło: infoclimat.fr

Ocieplenie postępować będzie w kolejnych godzinach dalej, ku wschodnim granicom Polski.

Odwilż pozostanie z nami do pierwszych dni stycznia. Wstępnie można powiedzieć, że kolejne ochłodzenie pojawi się w okolicach 4-5 stycznia 2022 r.

Prognozowana temperatura maksymalna 5 stycznia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna 5 stycznia 2021 r. Model: ECMWF

Apogeum w Sylwestra 2021/2022

Jak wynika z najświeższych dostępnych danych z modeli pogodowych, apogeum odwilży będzie miało miejsce w Sylwestra, 31 grudnia 2021 r. Zarówno amerykański GFS jaki europejski ECMWF są zgodne co do tego. Ewentualne różnice wynikają z prognozowanej wartości temperatury. Według GFSa, na południowym zachodzie Polski możemy w najcieplejszym momencie dnia zobaczyć nawet 12- 13 stopni powyżej zera. Poniżej prezentujemy aktualne na dzień dzisiejszy (środa, 29.12.2021r.) wyliczenia.

Prognozowana temperatura maksymalna w Sylwestra (31.12.2021 r.). Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w Sylwestra (31.12.2021 r.). Model: GFS

A tak wyglądają wyliczenia prezentowane przez model ECMWF:

Prognozowana temperatura maksymalna w Sylwestra (31.12.2021 r.). Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w Sylwestra (31.12.2021 r.). Model: ECMWF

Z uwagi na to, że Sylwester i Nowy Rok przypadają w weekend, podobnie jak w święta prognoza pogody na te dni zastąpi naszą tradycyjną prognozę pogody na Weekend.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group